5 tipů na posílení imunity

Pokud patříte k lidem, kteří trpí na slabý imunitní systém, zejména v zimě a na jaře nebo si jen v těchto nelehkých časech chcete pomoci v prevenci proti zákeřným virům v posílení sebe sama, jsou tyto tipy právě pro Vás.

1) Vyvážená strava

Důležitá je pravidelnost a obsah látek, které jsou pro tělo nezbytné. Největší nepřítel je vynechávání jídel, obzvlášť snídání a následné se přecpání až k prasknutí. Toto slouží nejen k tomu, že si tělo ukládá živiny, protože očekává hladovění, což znamená přibírání na váze, ale taky je to zátěž pro imunitní systém. Zkuste si vždy najít čas na jídlo, pravidelně po menších porcích a nezapomínat na svačiny a druhé večeře, tělo musí fungovat, i když spíme, nechceme ho tedy nechat hladovět. Samozřejmě se bavíme o kvalitních surovinách, ovoce, zelenina, ne o fastfoodech.

2) Pohyb a čerstvý vzduch

Nemusí se nutně jednat o maratony a dření v posilovnách. Ideální jsou procházky na čerstvém vzduchu, zajděte si na hory, vyražte na výlet. Čerstvý vzduch je pro Vaše tělo k nezaplacení, vyrovnává se s viry, bakteriemi a nejrůznějšími látkami. To samé platí pro pobyt na sluníčku a pro tělo nezbytný vitamín D.

3) Kvalitní spánek

I když se to dá se všemi povinnostmi někdy těžko skloubit, je kvalitní spánek něco, na co byste měli opravdu dbát. Tělo potřebuje svůj prostor k odpočinku a regeneraci, bez ní se narušuje obranyschopnost a imunitní systém. Ideální doba spánku je pak zhruba 8 hodin, samozřejmě více u sportovců či lidí se zvýšenou aktivitou.

4) Česnek a zázvor

Česnek je přírodní antibiotikum, je skvělý proti zánětům, posiluje imunitní systém a předchází nachlazení. Přidávejte česnek do svých pokrmů, vyzkoušejte skvělou česnekovou pomazánku nebo česnekovou polévku, pokud je jeho aroma a chuť na Vás příliš silná, je tu jako alternativa česnekový olej bez zápachu.                                                                                                                                             Zázvor má podobné účinky a je bezkonkurenční při chřipce a nachlazení. Dokonale vás zahřeje a síla zázvoru vyžene vše, co do těla nepatří. Vyzkoušejte zázvorový čas s medem a citronem - nejlépe čerstvý zázvor nakrájený na kolečka, zalitý horkou vodou.

5) Pitný režim

Zlaté pravidlo, které platí vždy a všude, dodržujte pitný režim. Voda pomáhá k detoxikaci organismu, a pomůže k hezčí pleti. Ideální jsou 2-3 litry denně. Na zimní období je vhodné zařadit více čajů a na letní období zase více tekutin.