Chmel šištice
Kód: 1312/100Detailní popis produktu
Složení a účinné látky chmelu
Plodné šištice chmele obsahují pryskyřici s hořčinami (humulon 2 - 6 %, lupulon 8 - 12 %, silici 0,1 - 0,5 %). Lupulin obsahuje zejména 1 - 3 % silice a rovněž pryskyřici s hořčinou.
Účinky chmelu
- Normální činnost nervové soustavy
- Uklidňující účinek, při problémech se spaním
- Antioxidant (chrání buňky před oxidativním stresem)
- Pomáhá udržovat normální trávení
- Pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi
- U žen pomáhá udržovat správnou rovnováhu vaginální mikroflóry a komfort v průběhu menopauzy
- dle nařízení ES č.1924/2006 nemůžeme uvádět zdravotní účinky, proto výše uvedené léčivé účinky jsou formou tipů našich babiček a tradičního lidového léčitelství. Nejedná se o lékařské doporučení – vycházíme pouze informací z internetu, které nemusí být odborné.
Popis a vzhled
Chmel patří do čeledi konopovitých. Jak napovídá jeho název, je to otáčivá, ale také popínavá a vytrvalá rostlina dorůstající do výšky 10 m. Může růst až 25 let. Stonek byliny je tvořen silným oddenkem, který má velký počet podzemních výhonků. Z těch vyrůstají čtyřhranné pravotočivé lodyhy. Povrch stonku je drsný s chlupy. Listy jsou dlanité, pilovité a široké až 20 cm. Chmel kvete drobnými zelenými květy od května až června. V případě samčí rostliny tvoří květy latnaté květenství (vrcholičnaté prašníky), zatímco samičí květy jsou uspořádané do hustých svazečků (klásků). Klásky se postupně přetvářejí ve vejčité šištice, která je složena z velkých, zelenožlutých listenů.
Příprava chmelu
Šištice chmelu připravujeme jako čaj nebo odvar, ale nejvhodnější je z nich připravit tinkturu, jelikož sušené šištice rychle ztrácejí účinnost.
TIP na přípravu čaje: 1 čajovou lžičku vsypte do ¼ l studené vody, přiveďte k varu a nechte krátce povařit. V zakryté nádobě se nechte 15 minut odstát a posléze sceďte. Odvar se připravuje vždy čerstvý. Pijte 1 - 2x denně. Skladujte na suchém a temném místě.
Použití chmelu
Jelikož neexistuje dostatek údajů o bezpečnosti, konzumace chmelu se nedoporučuje u těhotných a kojících žen a u dětí mladších 12 let. Rovněž není vhodné užívat dlouhodobě - nepřekračujte dobu 3 měsíců.
Nežádoucí nebo vedlejší účinky
Případy nežádoucích účinků nejsou známy, ale není doporučováno používat chmel současně se syntetickými sedativy, jelikož zvyšuje jejich účinek. Osoby, které řídí motorová vozidla a obsluhují mechanická zařízení, by se jim kvůli hypnotickému efektu také měly vyhnout. Chmel rovněž zvyšuje účinky léků metabolizovaných cytochromem CYP 2B a CYP 3A, a může ovlivnit účinek anti-estrogenových přípravků. Také pro osoby trpící depresí, rakovinou, citlivostí na estrogeny a poruchami menstruačního cyklu není doporučován.
Další názvy chmelu otáčivého: Latinský název Humulus lupulus. Lidově se mu také říká humelové šištice, chmelíček, červeňák, chmelníček, chmelový chřest, pazochy, pazoušky, sladovnické koření, štok, chmelový keř, zeleňák nebo zelené zlato.
Výrobce: Prodejnabylin.cz
Užitečné odkazy:
I když se věnujeme aktualitě informací o našich výrobcích, výrobní předpisy se průběžně mění, a tak se mohou měnit složení, obsah živin, alergeny nebo dietetické informace. Vždy proto doporučujeme přečíst etiketu před použitím výrobku.
Doplňkové parametry
Kategorie: | Byliny |
---|---|
Alergeny: | Vegan, Vegetarián, Bez lepku, Bez přidaného cukru, Bez éček, Bez palmového oleje, Bez laktózy, DIA |
Články: | https://www.prodejnabylin.cz/blog/v-breznu-podporme-zlucnik/ |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.