Bedrník obecný kořen
Kód: 1411/50Detailní popis produktu
Složení a účinné látky anděliky lékařské
Kořen byliny obsahuje mnoho účinných látek, mezi ty hlavní patří silice, obsahující deriváty eugenolu a aromatické kumariny, dále také třísloviny, bílkoviny, tanin, saponiny, polysacharidy, hořčiny, sliz, pektin a i vitamin C. Pozoruhodný je také výskyt minerálních látek: draslíku a vápníku.
Účinky bedrníku obecného
- Podporuje normální činnost močových cest a ledvin
- Podporuje normální funkci dýchacího systému
- Při zevním užití (koupel) působí dezinfekčně a hojivě
- dle nařízení ES č.1924/2006 nemůžeme uvádět zdravotní účinky, proto výše uvedené léčivé účinky jsou formou tipů našich babiček a tradičního lidového léčitelství. Nejedná se o lékařské doporučení – vycházíme pouze informací z internetu, které nemusí být odborné.
Popis a vzhled
Bedrník je vzpřímená rostlina s rýhovanou lodyhou dorůstající do výšky až 60 cm. Kořen, ve kterém najdeme nejvíce účinných látek, je vřetenovitý, rozvětvený a má světle hnědou barvu. Bylina kvete od června do října bílými až narůžovělými květy, které se sdružují do drobných okolíků a ty následně do velkých okolíků. Přisedlé listy rostou spíše v dolní části, mají vejčitý tvar a zubaté okraje. Plody bedrníku jsou také vejčité, na hřbetu žebernaté.
Příprava bedrníku
Kořen bedrníku se suší a následně z něj připravujeme odvar, čaj nebo tinkturu. Hlavní účinné látky kumariny jsou velmi dobře rozpustné v alkoholu, hůře se rozpouštějí ve vodě, a proto je tinktura z bedrníku účinnější.
TIP na přípravu čaje: 1 čajovou lžičku vsypte do ¼ l studené vody, přiveďte k varu a nechte krátce povařit. V zakryté nádobě se nechte 15 minut odstát a posléze sceďte. Odvar se připravuje vždy čerstvý. Pijte 1 - 2x denně. Skladujte na suchém a temném místě.
Použití bedrníku
Bylinu byste neměli užívat v těhotenství a po zánětu ledvin. Rovněž není vhodná pro horkokrevné a cholerické jedince. Při předávkování dochází k fotosenzibilitě: přecitlivělosti na světlo. Jelikož kořen obsahuje kumariny, neměli by jej užívat jedinci s poruchou krevní srážlivosti, protože mají často předepsaný Warfarin a podobné léky.
Nežádoucí nebo vedlejší účinky
Při užití kořenu bedrníku v doporučených dávkách nejsou známy případy nežádoucích účinků ani kontraindikace s léky. Při vysokých dávkách může dojít ke kontrakci svalů děložního čípku. Proto by bylinu neměly užívat těhotné ženy.
Příliš velké množství bedrníku může také podráždit trávicí trakt, rozšiřovat krevní cévy a v extrémním případě způsobit přetížení nebo až dokonce poškození vnitřních orgánů.
Byliny s podobným účinkem: bedrník větší, jehož obsahové látky jsou velice podobné, a proto se mezi těmito druhy nemusí v terapii dělat rozdíl.
Další názvy bedrníku: Latinský název Pimpinella saxifraga, ale můžete se setkat také s lidovými názvy jako: bedrník lomikámen, sladká zelina, třebník, bedernica nebo jestřábí krev.
Výrobce: Prodejnabylin.cz
Užitečné odkazy:
I když se věnujeme aktualitě informací o našich výrobcích, výrobní předpisy se průběžně mění, a tak se mohou měnit složení, obsah živin, alergeny nebo dietetické informace. Vždy proto doporučujeme přečíst etiketu před použitím výrobku.
Doplňkové parametry
Kategorie: | Byliny |
---|---|
Alergeny: | Vegan, Vegetarián, Bez lepku, Bez přidaného cukru, Bez éček, Bez palmového oleje, Bez laktózy, DIA |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.