FAZOL PLOD Zobrazit větší

FAZOL PLOD

V lidovém léčitelství se používá do čajových směsí pro diabetiky ke snižování hladiny krevního cukru, dále do urologických směsí pro svůj mírný močopudný účinek a ke snižování vysokého krevního tlaku. Používá se při zadržování vody v těle a při nemocech l

Více informací

27 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 6 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 6 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 1 Kč.


FAZOL PLOD: Více informací

Popis

Jednoletá bylina se slabě vyvinutým hlavním kořenem a četnými vedlejšími. Má přímou nebo popínavou lodyhu se střídavými, trojčetnými, dlouze řapíkatými a široce vejčitými listy s kopinatými palisty. Lodyha až 1 m vysoká je oplétavá, levotočivá. Květy jsou až 2 cm velké, bílé, žlutobílé, růžové nebo fialové, mají stěny tlustoblanné, zelené nebo žluté. Semena jsou podlouhlá, ledvinovitá, liší se podle odrůd barvou, velikostí i tvarem. Bývají žlutá, hnědá, černá nebo různobarevná. Kvete od června do srpna.

Výskyt

Fazol pochází z tropické Ameriky. Pěstuje se v několika odrůdách a četných sortách na polích i na zahradách všude v Evropě. Počet sort přesáhl už 500. Pro léčivé účely se dává přednost velkosemenným druhům s masitými lusky.

Sběr

Sbírá se oplodí (lusky bez semen) zralých plodů. Dosušuje se ve stínu umělým teplem asi při 40°. Droga je bez pachu a má slabě slizovitou mdlou chuť.

Účinné látky a působení

Suché plodní obaly obsahují aminokyseliny, např. arginin, asparagin, tryptofan, fenylalanin, dále kyselinu askorbovou, trigonellin a cholin. Také menší množství kyseliny křemičité, fosfáty a soli draslíku. Droga působí diureticky a snižuje hladinu krevního cukru. "Zelené" fazole (lusky s nezralými semeny) mohou u náchylných lidí vyvolat kožní onemocnění způsobené toxalbuminem fasinem, kterému se v konzervárnách říká "fazolový svrab". Fasin se rozkládá varem. U někoho se objeví i dávení a průjmy, záněty střev apod.

Užití

Jako pomocné antidiabetikum a mírné diuretikum. Vnitřně se užívá zahuštěný odvar (asi 4 hrsti rozmělněných lusků se nechá několik hodin bobtnat ve 2 litrech vody a pak se varem odpaří asi na půl litru tekutiny). Pije se před jídlem při zadržování vody v těle a při nemocech ledvin a močových cest. Droga působí diureticky a mírně snižuje krevní tlak. Jako pomocný lék se fazolové lusky používají k léčbě lehkých forem cukrovky. Předpisuje se ve formě čajů, obyčejně v kombinaci s látkami povzbuzujícími chuť k jídlu.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

14 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.