MOCHNA HUSÍ NAŤ Zobrazit větší

MOCHNA HUSÍ NAŤ

Používá se k uvolňování křečí při průjmech, kolikách a bolestivé menstruaci, gyne-kologických potížích a všech křečových stavech. Protože se účinek dostavuje pomalu, je možno užívat mochnu preventivně už několik dní před menstruací. Je rovněž součástí protiprůjmových čajových směsí. Zevně se mochna uplatňuje v koupelíc

Více informací

28 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 15 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 15 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 3 Kč.


MOCHNA HUSÍ NAŤ: Více informací

Popis:

Víceletá, nízká, plazivá bylina s až 80 cm dlouhými, na uzlinách kořenujícími výběžky. Listy primární růžice řapíkaté, přetrhovaně lichozpeřené, až 20 i více cm dlouhé, na rubu stříbřitě hedvábně chlupaté, se 4 až 12 jařmy velkých lístků, mezi kterými leží malé celokrajné nebo zubaté lístky. Květy, jednotlivé, úžlabní, 5četné, žluté. Kvete v V až VIII.

Stanoviště:

Louky, travnaté břehy, pastviny, návsi, okraje komunikací, rumiště, pustá místa, preferuje půdy výživné, hlinité, dusíkaté, vlhké, zasolené.

Rozšíření:

V ČR od nížin do pahorkatin hojně, v západních Čechách jen roztroušeně, v horských oblastech jen výjimečně (max. asi 900 m n.m.). Celkově roste v celé Evropě vyjma nejjižnějších oblastí a Špicberků, dále na Kavkaze a v Zakavkazsku, v Íránu, Afghánistánu, ve Střední Asii, v Himaláji, v Číně, na Dálném východě, v Kanadě, USA, Chile, v odchylných formách i v části Austrálie a na Novém Zélandu.

Léčitelství:

Obsahuje katechinové třísloviny (asi 2%), flavonoidy, tormentol, hořčiny, organické kyseliny, cholin, pryskyřici, sliz, vitamín C, lithium a dosud neznámou látku utišující křeče, v oddenku pak mastné kyseliny, minerální látky, tormentol aj.
Drogou je kvetoucí nať (Herba anserinae), která se sbírá v květnu až červnu. Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C. Občas se také sbírá kořen (Radix anserinae) a to v září až listopadu, který se po omytí zvolna suší a následně se práškuje.
Droga působí zejména na hladké svalstvo, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a svíravě. Dle J.A.Zentricha ji zle použít proti křečím, při kolikových bolestech či krvavých průjmech, při peptickém vředu, břišních, žlučníkových nebo ledvinových kolikách, proti svalovým křečím (např. v lýtku) nebo cévním křečím způsobeným např. špatným prokrvením končetin, při lehčích formách angíny pectoris nebo při menstruačních potížích. Droga také povzbuzuje chuť k jídlu, působí protizánětlivě a ochranně na sliznice trávícího ústrojí, protiprůjmově, podporuje činnost jater a tvorbu žluči. V homeopatii se užívá při menstruačních potížích a při křečovitých bolestech.
Odvar se připravuje z 1 až 2 čajových lžiček drogy na šálek vody, vaří se 3 minuty a podává se 3x denně nebo se podává ve formě prášku (3x až 4x denně na špičku nože, zapít čajem nebo červeným vínem) proti průjmu (zejména jeli doprovázen křečemi), žaludečním či střevním zánětům, při kolikách nebo bolestivé menstruaci. Zevně se užívá v koupelích na špatně se hojící či mokvající rány.
Latinské druhové jméno je odvozena od latinského slova potentia, které znamená moc či síla - již toto označení má tudíž naznačit silné léčebné účinky rostliny.

Mochna v Českém herbáři z roku 1899:

Mochna (Potentilla), a sice jarní (P. verna), má krátké, položené neb vystoupavé lodyhy; květy čistě žluté; roste na kopcích výslunných.

Rozeznává se mnoho druhů: husí (P. anserina), stříbrná (P. argentea), bílá (P. alba) a j.

Nať užívá se proti průjemu, zimnici a úplavici. Z rostliny té smíšené s jinými připravuje se tinktura, která se užívá ráno na lačný žaludek.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.