ZEMĚŽLUČ NAŤ Zobrazit větší

ZEMĚŽLUČ NAŤ

Zeměžluč je odedávna známá pro svůj vysoký obsah hořčin, pryskyřic a glykosidů. Díky tomu výrazně povzbuzuje tvorbu trávicích šťáv. Používá se při problémech se žlučníkem. Podílí se na krvetvorbě při problémech s bílými krvinkami. Vzhledem k obsahu hořčin se nedoporučuje užívat při kojení (kazí chuť mléka) i když jak matce, tak dítěti velmi prospívá.

Více informací

5 Kč

  • 1g
  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 15 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 15 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 3 Kč.


ZEMĚŽLUČ NAŤ: Více informací

Popis:

Dvouletá, zřídka jednoletá, 10 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, 4hranná až křídlatá, od poloviny větvená. Listy v přízemní růžici často za květu již zaschlé, obkopinaté až obvejčité, 3 až 5žilné, lodyžní listy přisedlé, kopinaté, celokrajné až jemně vroubkované, 3 až 5žilné. Květenství vrcholové, květy 5četné, zřídka 4četné, přisedlé až krátce stopkaté, růžové, vzácně bílé. Plodem je tobolka. Kvete v VI až IX.

Stanoviště:

Paseky, lesní cesty a okraje, travnaté lesy, na půdách sušších, na minerály bohatých, nedusíkatých, stanoviště světlé.

Rozšíření:

V ČR roztroušeně, nejvíce v teplých oblastech nížin a pahorkatin, zřídka nebo chybí v chladnějších oblastech. Celkově roste v Evropě na severu po jih Skandinávie, na východě po střed evropské části Ruska, dále na Kavkazu, v Íránu, na severozápadě Afriky, na Azorských ostrovech, druhotně v Severní Americe.

Léčitelství:

Sbírá se nať (Herba centaurii) a to v období července až srpna. Nať se seřezává asi 5 cm nad zemí, při sběru je třeba dbát na to, aby nebyla rostlina vytrhávána i s kořeny (ze zbytků lodyh vyrostou nové lodyhy, které obvykle ještě týž rok vykvetou, takže se rostlina může dále vysemenit). Droga se suší co možná nejrychleji zavěšena ve svazcích nebo rozložena ve slabých vrstvách na stinném a vzdušném místě, při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 45 °C.
Droga obsahuje hořčiny, pryskyřice, glykosid gentiopicrosid, cukr, kaučuk, éterické oleje, mastné kyseliny, amid kyseliny nikotinové, flavonoidy, magnesiumlaktát, vosk a trochu silice.
Zeměžluč podporuje tvorbu trávicích šťáv a snižuje jejich kyselost, celkově zlepšuje trávení, uplatní se i při chorobách žlučníku a žlučových cest, pomáhá při nechutenství, různých žaludečních potížích apod., osvědčila se i jako celkově tonizující droga, zejména pak u starších lidí.
Podává se nejčastěji ve formě nálevu (30 g drogy se přelije 500 ml vařící vody, luhuje se 5 až 10 minut a podává se pak před každým hlavním jídlem 1 šálek), případně balzámu nebo tinktury.
Informace v tomto odstavci převážně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 5.

Další užití:

Zeměžluče se užívá k přípravě různých žaludečních likérů a medicinálních vín.

Zeměžluč v Českém herbáři z roku 1899:

Zeměžluč (Erythrea), roste na lukách a v lesích, kvete v červenci. Nať má chuť velmi hořkou a potřebuje se jako hořec, zejména k sílení žaludku. Užívá se prášek nebo odvar, tento zejména jako obkladek na vředy.Rovněž ve zvěrolékařství užívá se byliny té, jako ostatních hořkých léků (hořce a j.).Jest několik druhů sobě podobných.Jeden roste v jižní Americe a přiváží se sušen do Evropy, kde se potřebuje jako lék krev čistící.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.