KOMONICE NAŤ Zobrazit větší

KOMONICE NAŤ

Používá se proti srážení krve, jako prostředek uklidňující, uvolňující křeče a protizánětlivý. Zvyšuje odolnost cév, zlepšuje prokrvení a krevní oběh, uvolňuje křeče hladkého svalstva a tlumí jejich činnost. Používá při léčbě křečových žil, hemeroidů, zánětu žil s otoky dolních končetin a bércových vředů Zevně se použí

Více informací

18 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 6 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 6 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 1 Kč.


KOMONICE NAŤ: Více informací

Popis:

Dvouletá, 30 až 200 cm vysoká bylina. Lodyha vzpřímená nebo vystoupavá, bohatě větvená, mělce rýhovaná, lysá nebo nahoře přitiskle chlupatá, někdy načervenalá. Listy trojčetné, řapíkaté, lístky zubaté až celokrajné. Žluté květy uspořádány do 5 až 10 cm dlouhých jednostranných, úžlabních hroznů. Kvete v V až IX.

Stanoviště:

Suché stráně, rumiště, okraje cest, náspy, lomy, preferuje půdy středně těžké až lehké, skeletové, neutrální až alkalické, dusíkaté a stanoviště slunná až mírně zastíněná.

Rozšíření:

V ČR od nížin do podhorských oblastí na většině území, ve vyšších polohách jen vzácně a přechodně. Celkově roste v Evropě vyjma nejsevernějších oblastí, na jihu Španělska a Řecka jen roztroušeně nebo zcela chybí, na východě přes Malou Asii, severní Írán, Afghánistán, Střední Asii až po jihozápadní Sibiř a Čínu a snad i Pákistán. Zavlečena do Severní Ameriky a Austrálie.

Léčitelství:

Obsahuje kumarin (asi 0,9%), melilotin (asi 0,2%), melilotosid, purinové deriváty, alantoin, kyselinu alantoinovou, melilotovou a močovou, třísloviny, glykosidy, flavonoidy, cholin, slizy a fytoncidy.
Drogou je nať, která se sbírá v době květu a pomalu se suší přirozeným teplem nebo za umělého sušení za teplot do 40 °C. V čerstvé rostlině jsou kumarin a melilotin glykosidně vázány, uvolňují se teprve při sušení.
Droga tlumí činnost hladkého svalstva, užívá se při chronickém bronchiálním kataru, při vysokém krevním tlaku (způsobený speciálně přechodem), při křečích v malé pánvi, při střevní kolice i jako prostředek proti nespavosti. V těchto případech se užívá macerátu připraveného z jedné čajové lžičky drogy na jeden šálek vody - denně se pijí 2 až 3 šálky (celkem asi 4 g drogy denně). Ve formě obkladu, omýváním nebo jako náplasti se užívá na hojení ran. Rovněž se užívá jako prostředek omezující srážlivost krve (způsobuje kumarin), čehož se využívá v prevenci embolií.
Vzhledem k přítomnosti kumarínu v droze, může ve větších dávkách nebo při dlouhodobém užívání působit bolesti hlavy, spavost, závratě až ochrnutí! Drogu by zásadně neměli užívat lidé trpící poruchami krevní srážlivosti!
Informace v tomto odstavci převážně čerpány z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 2.

Další užití:

Zřídka je komonice pěstována jako pícnina (zejména pro koně) nebo na "zelené hnojení". Používá se také jako prostředek proti molům a jako aroma do tabáku.

Komonice v Českém herbáři z roku 1899:

Komonice lékařská (Melilotus officinalis) patří mezi motýlokvětné, má kořen vřetenovitý, lodyhy 2—3 stopy vysoké; květy malé, medonosné, barvy citrónové; roste na lukách, u cest, na mezích; kvete od června do září. Nať vložená do šatstva zahání moly; na prášek utlučená míchá se do sýra; vařená v mléce prospívá proti úplavici.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.