KOKOŠKA NAŤ Zobrazit větší

KOKOŠKA NAŤ

V lidovém léčitelství se používá ke stavění krvácení, např. při silné menstruaci a nemocech močových orgánů. Zevně se používá ve formě obkladů nebo k omývání při poraněních, pohmožděninách a zánětech šlach.

Více informací

26 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 6 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 6 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 1 Kč.


KOKOŠKA NAŤ: Více informací

Popis:

Jednoletá nebo dvouletá, až 40 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, někdy poléhavá, trsnatá. Listy v přízemní růžici v obrysu podlouhlé, řapíkaté, často kracovité nebo peřenoklané nebo alespoň na okrajích zubaté či laločnaté, výjimečně celokrajné. Lodyžní listy kopinaté až čárkovité, obvykle objímavé, všechny listy chlupaté. Květy v řídkém hroznu s koncovým vrcholíkem, bílé. Plodenství prodloužená, šešulky trojúhelníkovité až podlouhle klínovité, nahoře největší. Kvete v III až X.

Stanoviště:

Okraje cest, pole, zahrady, přístavy, skládky, železniční nádraží, náspy, navážky, rumiště, okraje chodníků, dlažby, hřiště, dvory, návsi. Roste na půdách kypřených i ulehlých, sešlapávaných a jinak zraňovaných, minerálních i mírně humózních, písčitých, jílovitých i štěrkovitých.

Rozšíření:

V ČR od nížin do podhorských oblastí hojně, ve vyšších polohách roztroušeně a obvykle jen na místech lidmi osídlených. Původně rozšířen zřejmě jen ve Středozemí, v současnosti roste téměř po celém světě.

Léčitelství:

Sbíranou částí je nať, která se sbírá po celý rok a suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teploty do 40 °C.
Droga obsahuje cholin, acetylcholin, tyramin, histamin, betain a jeho ester acetylcholin, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonový glykosid diosmin a větší množství minerálních látek.
Speciálně působí na hladké svalstvo děložní a to tak, že zvyšuje stahy hladkých svalů, takže hlavní použití nachází při léčbě gynekologických obtíží. Dle J.A.Zentricha zastavuje vnější i vnitřní krvácení, mírně snižuje krevní tlak, zvyšuje tonus dělohy a dalších orgánů malé pánve, ovlivňuje činnost jater a sleziny, užívá se při potížích s močením a při ledvinovém písku, reguluje menstruaci, tlumí bílý výtok a zejména se uplatňuje při léčbě gynekologických krvácení. Zevně se užívá na pohmožděniny, na záněty šlach a to především formou obkladů. Při krvácivých hemoroidech lze drogy použít ve formě klyzmatu. Čerstvé šťávy lze použít do bolavého ucha při nachlazení. V prevenci se kokošky užívá při opakovaném vyhřeznutí konečníku a při gynekologickém či hemoroidálním krvácení (sedací koupele v kombinaci s pitnou kůrou).
Při krvácení se pije 6x denně 1 polévková lžíce silnějšího odvaru, v ostatních případech maximálně 0,5 l odvaru denně po doušcích.
POZOR: Při předávkování dochází k otravám, které se projevují obrnou centrálního nervstva! Proto kokošky užívejte raději jen po poradě s odborníkem a nikdy ne dlouhodobě!

Kokoška v Českém herbáři z roku 1899:

Kokoška (pastuší tobolka, Capsella, bursa pastoris). Přímá, větevnatá, 1 st. vysoká lodyha nese porůzné, kopinaté listy. Kvítky drobné, bílé; plod šešulinka.

Roste na vzdělávané i pusté půdě, často co plevel obtížný. Nať má ostrou chuť a používá se proti krvotoku a úplavici.

Jindy se potřebovala jako prostředek chladící a stahující, zvláště při krvotoku; ale neosvědčila se. Čerstvá nať nastele-li se v ložnici, neb nacpe se do postele, zahání štěnice a na sýpce pilousy.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.