JABLEČNÍK NAŤ Zobrazit větší

JABLEČNÍK NAŤ

Používá se k povzbuzení chuti k jídlu, zlepšení tvorby a odtoku žluče, posílení trávicího traktu, mírnění průjmových onemoc-nění a uvolnění hlenů při zánětech průdušek. Ovlivňuje nervovou soustavu a upravuje nepravidelnou a zrychlenou činnost srdce. Zevně se používá k ošetření mokvajících a špatně se hojících ran.

Více informací

26 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 8 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 8 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 2 Kč.


JABLEČNÍK NAŤ: Více informací

Popis:

Vytrvalá, 30 až 70 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, hranatá, vlnatě chlupatá, v dolní části někdy dřevnatějící a téměř lysá. Listy vstřícné, řapíkaté, vrásčité, vejčité až takřka trojúhelníkovité, na okraji vroubkované, zejména na spodní straně hustě chlupaté. Květy uspořádány ve 20 až 50květých lichopřeslenech vyrůstajících v úžlabí horních listů, kalich hustě chlupatý, 10cípý, cípy nazpět ohnuté, koruna bílá, 2pyská, horní pysk vzpřímený, dvoulaločný, dolní pysk se 2 krátkými postranními cípy a jedním středním, oproti postranním cca 3x delším cípem. Tyčinky nevyčnívají z korunní trubky. Kvete v VII až IX.

Stanoviště:

Okolí obcí, podél cest, rumiště, suché pastviny a stráně, štěrkoviště, kamenitá místa, na půdách sušších, lehkých, propustných, výživných, vápnitých, hlinitopísčitých až písčitých, stanoviště světlé.

Rozšíření:

Původní pravděpodobně jen ve Středomoří, ale už v dávných dobách byl zavlečen či zplaněl i v jiných částech světa, včetně ČR. V současnosti u nás trvale roste zejména v teplých oblastech, jinde zpravidla jen zplaněle z kultury. Celkově roste v Evropě na severu až po střední Švédsko a sever Ukrajiny, na východě po Blízký Východ a Střední Asii, zavlečen byl i do Severní a Jižní Ameriky, do Austrálie a na Nový Zéland.

Léčitelství:

Sbírá se nať (Herba marrubii albi), jejíž nezdřevnatělé části se odřezávají na počátku květu. Suší se v tenkých vrstvách ve stínu, při umělém sušení nesmí teplota překročit 35 °C.
Droga obsahuje hořčiny, z nichž nejdůležitější je marrubiin, asi 7 % tříslovin, dále silice, saponiny, pryskyřice, sliz, tanin, cholin, lipidy a další látky.
Užití jablečníku v léčitelství je velmi rozmanité a téměř univerzální: Působí příznivě na dýchací cesty (při zahlenění, chronickém zánětu průdušek, kašli - zde všude blahodárně působí přítomný marrubiin), při srdečních neurózách (arytmie, zrychlený a nepravidelný tep), na trávicí ústrojí (podporuje trávení, má mírně projímavé účinky, působí svíravě a proti nadýmání), při chorobách žlučníku (ovlivňuje tvorbu žluči) a vedle toho i podporuje činnost jater a sleziny a pravděpodobně i rozšiřuje cévy, čehož lze využít při léčbě vysokého krevního tlaku. Zevně ve formě obkladů nebo koupelí se jablečníku užívá na špatně se hojící či hnisající rány (má protizánětlivé účinky).
Vnitřně se podává nejčastěji ve formě nálevu (2 čajové lžičky drogy se vsypou do 1/4 l vroucí vody, luhuje se asi 5 minut a pijí se 3 šálky denně.).
Informace v tomto odstavci převážně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 2.

Jablečník v Českém herbáři z roku 1899:

Jablečník (Marrubium) roste na suchoparech u cest, zdí, plotů, v rumu; rostlina má silnou vůni, chuť ostrou, hořkou; obsahujeť etherický olej a již za dávných časů užívalo se jí co léku proti souchotinám. Také působí dobře při nepravidelné čmýře, při zácpě, žloutence a při jaterních neduzích.

Šťáva její smíchá se k tomu účelu s medem ; s růžovým olejem smíchaná účinkuje dobře proti ušním bolestem. Odvar, thé upravuje se z rostliny sušené; syrup připraví se z 1 Ib. cukru a sice na 2 žejdlíky. Užívá se s prospěchem proti kašli.

Šťáva z listí smíšená s růžovým nebo dřevěným olejem, nakapaná do uší, působí dobře proti ušním bolestem.

Extrakt výborný lisuje se lisem. Thé či odvar, jakož i šťáva zhuštěná považují se za lék proti bledničce.

Včelaři váží si rostliny proto, že její květ obsahuje mnoho medu.

Ve zvěrolékařství užívá se proti neduhům žaludečním, spojeným s podrážděností sliznic, kde se nehodí léky hořké, zejména hořec. Účinek byliny té podobá se účinku kuklíku, jenom že jest trochu slabší.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.