HLUCHAVKA NAŤ Zobrazit větší

HLUCHAVKA NAŤ

Používá se k ulehčení odkašlávání při zánětech horních dýchacích cest. Působí protizánětlivě a mírně močopudně, upravuje střevní činnost. Při zevní aplikaci překrvuje kůži a zmenšuje místní dráždivost, proto používá do koupelí a na obklady na mokvající rány, ekzémy a hemeroidy.

Více informací

28 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 9 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 9 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 2 Kč.


HLUCHAVKA NAŤ: Více informací

Popis

Vytrvalá pýřitá bylina až 50 cm vysoká. Přímé, nevětvené hranaté lodyhy jsou dole olysalé a fialově naběhlé. Listy jsou vstřícné, podlouhle vejčité, hrubě pilovité, jemně chlupaté, až 3 cm dlouhé. Květy jsou souměrné, obojaké, sestavené do lichopřeslenů; mají barvu nažloutlou. Kalich je pětizubý, koruna dvoupyská. Plodem jsou tvrdky vejčitého tvaru. Kvete od května do září.

Výskyt

Hluchavka je rozšířená po celé Evropě. U nás roste nejčastěji v křovinách, příkopech a na rumištích.

Sběr

Květ, resp. jen květní koruny se vytrhávají za suchého počasí v květnu až v září. Druhy kvetoucí nachově nebo žlutě jsou bezcenné. Hluchavka se suší pokud možno rychle ve stínu. Umělá teplota při sušení nemá překročit 35°. Droga je téměř bez pachu a má slabě hořkou chuť. Snadno vlhne a hnědne, zejména pomačkaná, a tím se stává nepoužitelná. Doporučuje se po přirozeném sušení ještě krátké zahřátí umělou teplotou.

Účinné látky a působení

Obsahuje hlavně slizové látky, katechinové třísloviny, silici, flavonové glykosidy, isoquercitrin, saponin, cholin, a biogenní aminy histamin, tyramin a metylamin. Hluchavka použitá zevně má účinek hyperemizující; překrvuje kůži a zmenšuje místní dráždivost. Vnitřně v nálevu působí protizánětlivě a mírně diureticky. Ulehčuje odkašlávání hlavně pro svůj obsah saponinů.

Užití

Vnitřně v nálevu jako expektorans (několikrát denně 2 - 3 čajové lžičky na šálek vody) při zánětech horních cest dýchacích, chronické bronchitidě apod. Upravuje střevní činnost a reguluje stolici. Zevně jako adstringens v koupelích a obkladech při pyodermiích, mokvaných ranách, abscesech, furunkulose, hemeroidech apod.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.