YZOP NAŤ Zobrazit větší

YZOP NAŤ

Používá se k usnadnění odkašlávání, zlepšení chuti k jídlu a proti nadměrnému pocení. Je vhodný při chronickém zánětu průdušek, kašli, nadýmání, chronickém zánětu střev a při nechutenství. Zevně slouží k dezinfekci jako kloktadlo při zánětu hrtanu a mandlí.

Více informací

26 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 6 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 6 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 1 Kč.


YZOP NAŤ: Více informací

Popis:

Vytrvalý, 20 až 100 cm vysoký polokeř. Lodyha 4hranná, bohatě větvená. Listy vstřícné, téměř přisedlé, čárkovitě kopinaté, tuhé, s aromatickými žlázkami. Lichopřesleny obvykle se 3 až 7 květy tvoří koncový lichoklas. Květy modré až fialové, zřídka bílé, horní pysk plochý, vykrojený, vně chlupatý, velmi krátký, dolní 3laločný, asi 2x delší než horní, tyčinky 4, vyčnívající daleko z koruny, čnělka ještě delší. Kvete v VII až IX.

Stanoviště:

Kamenité a skalnaté stráně a stepi, rumiště, lomy, příkopy, na půdách vápnitých a stanovištích slunných.

Rozšíření:

Středozemí, na východě po Kavkaz a západní Sibiř, v ČR pěstován a zejména v teplejších oblastech občas zplaňuje.

Léčitelství:

Sbírá se kvetoucí nať (Herba hyssopi), nejlépe na počátku květu, sběr lze provádět 1x až 3x ročně odřezáváním stonků asi 10 cm nad zemí. Droga se suší ve stínu, při umělém sušení za teplot do 40 °C.
Obsahuje 0,3 až 1 % silice, ve které hlavními složkami jsou pinen, pinokamfon, isopinokamfon, limonen a sabinen, dále je přítomen flavonový glykosid hesperidin, asi 8 % tříslovin, hořčiny, marubiin, organické kyseliny (např. kyselina rozmarýnová), minerály a trochu pryskyřice.
Yzop se užívá zejména při léčbě průdušek (zahlenění, kašel, bronchiální zánět, astma apod.), kde působí desinfekčně až antibioticky a podobně působí i na močové ústrojí. Příznivě působí i v oblasti trávicího traktu, účinný je při zánětech, dyspeptických potížích spojených s nadýmáním či chronickém střevním kataru. Působí jako mírné tonikum, stimuluje organismus, čehož lze výhodně využít zejména při léčbě starších osob. Za studena podávaný zabraňuje pocení (hlavně nočnímu a klimakterickému).
Podává se nejčastěji ve formě nálevu nebo odvaru (2 čajové lžičky drogy se ve 1/4 l vody přivedou k varu a nechají se 5 minut luhovat, pije se 2x denně) nebo se užívá zevně ve formě kloktadla např. při zánětu hrtanu či mandlí, yzopový sirup se osvědčil při zahlenění a na podporu vykašlávání. Yzopové víno údajně působí jako afrodisiakum (75 g drogy se 8 dní luhuje v 1 l bílého vína, pije se pak večer před spaním po 125 ml a před pohlavním stykem se rychle vypije 1/4 l tohoto vína).
Informace v tomto odstavci převážně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 5.

Další užití:

Zejména ve Francii se yzopu užívá i jako koření do omáček, polévek, nádivek, zeleninových salátů, k masu (např. k telecí pečeni) nebo při výrobě likérů.

Pěstování:

Yzop vyžaduje sušší, dobře propustnou půdu s dostatkem vápníku, nesnáší vysokou hladinu spodní vody. Stanoviště by mělo být slunné, teplé a chráněné. Množí se dělením trsů, řízky (které se sází v létě do pařeniště) nebo semeny, která se vysévají koncem března rovněž do pařeniště nebo (v teplých lokalitách) koncem dubna přímo na venkovní stanoviště.

Yzop v Českém herbáři z roku 1899:

Hysop lékařský (Hysopus officinalis), roste na skalách a pahrbcích výslunných v Evropě jižní. Kvete v červenci a srpnu. Kvetoucí vršky mají zvláštní zápach pronikavý, kořenný, chuť zahořklou; kořen potřebuje se v lékařství, obsahuje etherický olej a látku tříselnou; moc má oživující a svraskující.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.