Žádné produkty
Používá se jako močopudný prostředek a k uvolnění křečí při zvýšeném zadržování vody v organismu, zánětech močových cest poruchách močení a křečích hladkého svalstva trávicího a močového traktu. Zevně se používá jako přísada do koupelí při tvorbě kožních vřídků a vyrážek a v obkladech na popáleniny.
Zakoupením tohoto produktu získáte až 10 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 10 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 2 Kč.
SVÍZEL NAŤ
Používá se jako močopudný prostředek a k uvolnění křečí při zvýšeném zadržování vody v organismu, zánětech močových cest poruchách močení a křečích hladkého svalstva trávicího a močového traktu. Zevně se používá jako přísada do koupelí při tvorbě kožních vřídků a vyrážek a v obkladech na popáleniny.
Příjemce :
* Povinná pole
nebo Zrušit
Vytrvalá, trsnatá 30 až 120 cm dlouhá bylina. Lodyha tuhá, dole dřevnatějící, větvená, v horní části 4hranná, dole oblá, hladká až krátce pýřitá. Listy v 8 až 14četných přeslenech, podlouhlé až čárkovitě obkopinaté, zašpičatělé. Květenství koncová, latovitá, bohatě větvená, květy 2,5 až 3,5 mm v průměru, žluté, vonné, ploché. Kvete v VI až VII.
Suché trávníky, křovinaté stráně, vřesoviště, meze, pastviny, slunné okraje lesů, světlé borové lesy, náspy, okraje cest, na půdách sušších, málo humózních, skeletových až písčitých, kyselých, na minerály bohatých.
V ČR hojná v teplejších oblastech do nadmořské výšky asi 600 m, výše jen ojediněle. Celkově roste v mírném pásmu Eurasie, v Evropě vyjma nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, dále na Islandu, izolovaně v Japonsku.
Obsahuje glykosid galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid, silici, enzymy, pryskyřice, třísloviny, saponiny, minerály.
Sbírá se nať (Galium verum) a to v době květu seřezáváním. Suší se na stinném místě nebo i na slunci, při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 45 °C.
Užívá se zejména v urologii, působí dosti močopudně. Vzhledem k tomu, že snižuje chuť k jídlu, lze ji použít při léčbě obezity. Dále působí protirevmaticky (v kombinaci vnitřní i vnější aplikace), na oteklé klouby, furunkly, vředy, špatně se hojící rány, kožní záněty či lehčí popáleniny se užívá kašovitý obklad. Při nočních křečích v nohou se osvědčilo podávání drogy vnitřně.
Nálev se připravuje jen několika sekundovým varem, na 1 l vody se dává 1 až 2 polévkové lžíce drogy.
Svízel má nepříjemnou chuť, takže u některých osob může vyvolat nutkání na zvracení. V takových případech je vhodné podávat drogu ve směsích.
Informace v tomto odstavci převážně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.
Vzhledem k tomu, že rostlina obsahuje v listech syřišťový ferment (ve 100 g listů asi 1 mg), který sráží mléko, bývala dříve používána při přípravě sýrů.
Svízel siřišťový (Galium verum) má plazivý oddenek a přímé, 1—3 st. vysoké lodyhy. Listy čárkovité stojí po 6—12 v přeslenech; drobounké žluté květy v konečných hustých latách. Roste na suchých lukách a polních mezích; kvete od června do září. Jsou rozličné druhy.
Včely pilně navštěvují květ rostliny té, která jest výbornou pící pro dobytek, ač koním škodí. Slouží také k barvení na žluto, nať působí sražení mléka. Rostlina kvetouc potřebuje se proti padoucnici a jiným nemocím.
Prohlédnuté produkty
Používá se jako močopudný prostředek...
EET