SRDEČNÍK NAŤ Zobrazit větší

SRDEČNÍK NAŤ

Používá se jako zklidňující a křeče uvolňující prostředek. Užívá se při srdeční slabosti, mírném zrychlení srdeční činnosti, zvláště při srdečních příznacích spojených s poruchou nervové činnosti a při vynechávání menstruace. Prokázán byl také účinek proti některým virům. Není vhodný v těhotenství a době kojení.

Více informací

27 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 8 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 8 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 2 Kč.


SRDEČNÍK NAŤ: Více informací

Popis:

Vytrvalá, 50 až 150 cm vysoká bylina. Lodyha chlupatá, větvená. Přízemní listy dlouze řapíkaté, dlanité, horní lodyžní listy a listeny krátce řapíkaté, 3laločné až 3klané, zubaté, na bázi klínovité. Lichopřesleny z asi 10 květů, květy přisedlé, světle fialové až růžové, na dolním pysku s purpurovou kresbou, horní pysk chlupatý, dolní 3 laločný. Kvete v VI až IX.

Stanoviště:

Rumiště, příkopy, podél cest, zdi, skládky, meze, na půdách vysýchavých, výživných, hlinitých, neutrálních.

Rozšíření:

V ČR dosti hojně zejména v teplejších oblastech, ve vyšších polohách řidčeji nebo chybí (max. asi 1000 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě vyjma jejích nejsevernějších oblastí, na východě až po východní Sibiř a Himaláj, druhotně v Severní Americe.

Léčitelství:

Sbírá se kvetoucí nať (Herba leonuri cardiacae), která se suší co možná nejrychleji za teplot do 45 °C.
Droga obsahuje hořčinu leonurin, asi 9% tříslovin, glykosidy, alkaloidy, stachydrin, leocardin, saponin, flavonoidy, organické kyseliny (např. kyselinu citrónovou, jablečnou, mléčnou a vinnou), křemičitany a silice.
Srdečník tlumí srdeční arytmie (zejména nervového původu), celkově zklidňuje srdeční činnost (tlumí např. bušení srdce opět zejména nervového původu), mírně snižuje krevní tlak a působí sedativně, takže může napomoci např. při nespavosti či úzkosti nebo při nadměrné vznětlivosti (sedativní působení je podobné působení kozlíku, ale údajně až 4x účinnější). Uplatnění nachází i v gynekologii, neboť snižuje klimakterické potíže (návaly, pocení) a může napomoci k vyvolání opožděné nebo vynechané menstruace (leunorin vyvolává děložní stahy).
Podává se buď ve formě odvaru (1 čajová lžička drogy na šálek vody, vaří se 2 minuty, berou se po polévkových lžících 2 šálky denně) nebo ve formě tinktury či vinného odvaru.
Vzhledem k tomu, že srdečník vyvolává děložní stahy, neměly by jej užívat těhotné ženy (nebezpečí potratu!), a protože zřejmě způsobuje "ředění krve", neměli by jej brát ani lidé užívající látky bránící srážení krve (aspirin aj.) a lidé s poruchami srážlivosti krve.

Informace v tomto odstavci převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.

Srdečník v Českém herbáři z roku 1899:

Srdečník (Leonurus) obecný, roste na rumištích, podle cest a plotů v celé Evropě; lodyhu má 2—3 st. vysokou, květ bledě nachový. Smrdí, chutná hořce; potřeboval se jindy v lékařství.

V Americe užívá se proti neduhům žaludečným, prsním a jiným.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.