SPORÝŠ NAŤ Zobrazit větší

SPORÝŠ NAŤ

Používá se k usnadnění odkašlávání a jako posilující prostředek v rekonvalescenci. Rovněž se používá při potížích s trávením, kdy je snížená tvorba slin. Osvědčuje se zejména při zánětu průdušek. Zevně se používá jako protizánětlivý prostředek v kloktadlech a při kožních chorobách.

Více informací

26 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 10 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 10 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 2 Kč.


SPORÝŠ NAŤ: Více informací

Popis

Bylina vysoká asi 70 cm se čtyřhrannou, nahoře větvenou lodyhou, se vstřícnými, vroubkovanými, laločnatými až celokrajnými listy, které jsou tuhé, krátce a drsně chlupaté, našedle zelené, peřenoklané nebo trojklané. Drobné, bledě fialové, zřídka bílé květy jsou uloženy v úžlabních a koncových hroznech. Plody jsou 4 tvrdky podlouhle válcovitého tvaru, světlehnědě zbarvené. Kvete v červenci a v srpnu.

Výskyt

Euroasijský druh i u nás rostoucí na mezích a pastvinách, podél potoků a řek, na rumištích, zejména v teplejších polohách.

Sběr

Kvetoucí nať, resp. jen hořejší část kvetoucí osy s listy, se seřezává od července do srpna a suší ve stínu. Při umělém sušení nemá teplota překročit 35°. Droga má slabý, kafrovitě mátový pach a nahořkle trpkou chuť.

Účinné látky a působení

Obsahuje glykosid verbenalin a verbelin, dále emulsin a invertin, hořčinu a tříslovinu, sliz, silici s citralem a alkaloidy. Verbenalin se i při odborném sušení částečně rozkládá. Působí povzbudivě na hladké svalstvo a je málo toxický. Verbenin působí přechodně zvýšení sekrece hlenů, velké dávky verbeninu mohou způsobit ochrnutí ústřední nervové soustavy.

Užití

Vnitřně jako roborans a expektorans v nálevu nebo studenovodném macerátu (denní dávka 3 čajové lžičky na sklenku vody) jako prostředek sílící a hořčinný. V čajových směsích se osvědčil při chronické bronchitidě, kdy usnadňuje odkašlánání. Dobře působí v lehkých případech neuralgie trojklaného nervu. Zevně jako adstringens v kloktadlech a při chorobách kožních.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.