ŘEPÍK NAŤ Zobrazit větší

ŘEPÍK NAŤ

Používá se vnitřně pro zlepšení chuti k jídlu, jako podpůrný prostředek při různých nemocech jater a žlučových cest, při poruchách trávení a látkové výměny, při průjmech a střevních nečinnosti. Zevně se užívá ke kloktání, při zánětech dutiny ústní,při zánětech mandlí a k obkladům při kožních defektech.

Více informací

26 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 7 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 7 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 1 Kč.


ŘEPÍK NAŤ: Více informací

Popis:

Vytrvalá, 50 až 200 cm vysoká bylina. Lodyha tuhá, přímá, v horní části často větvená, oblá, olistěná, chlupatá. Listy přetrhovaně lichozpeřené, chlupaté, lístky eliptické, krátce řapíčkaté, hluboce pilovité. Hrozny až 70květé, květy zlatožluté, 5četné, korunní lístky vykrojené. Plodem je češule. Kvete v VI až VIII.

Stanoviště:

Lesní okraje a světliny, podél cest, hráze rybníků, zplaněle v obcích, preferuje půdy hluboké, hlinité, výživné, nevápnité.

Rozšíření:

V ČR vzácně až roztroušeně od nížin do podhůří (max. asi 800 m n.m.), souvisleji jen v některých územích jižních a jihozápadních Čech a na Českomoravské vrchovině. Celkově roste v Evropě, na jihu jen vzácně v horách, na západě od Pyrenejského poloostrova a Britských ostrovů, na východě po Ukrajinu, Malou Asii a vzácně v severním Turecku.

Léčitelství:

Obsahuje zejména katechinové a elagové třísloviny (v listech okolo 5%), silici, glykosidicky vázané hořčiny, kyselinu ursolovou, křemičitou, askorbovou, jablečnou a citrónovou, silicinamid kyseliny nikotinové, cholin, flavonoidy (kvercitrin, rutin), triterpenoidní pseudosaponin tormetosid, isokumariny, železo, v nati gallatonin.
Sbírá se kvetoucí nať bez spodních zdřevnatělých částí (Herba agrimoniae), která se suší ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Droga by neměla obsahovat zralé plody. Protože řepík špatně klíčí, nevytrhávají se celé rostliny, ale seřezávají se výše nad zemí, aby rostlina mohla znovu obrazit.
Droga stimuluje činnost žlučníku, zlepšuje detoxikační činnost jater, metabolismus tuků a cholesterolu, trávení, tlumí záněty a to zejména na sliznicích trávícího ústrojí a zároveň tlumí průjmy, působí svíravě a mírně močopudně, zvyšuje vylučování žluče. V kombinaci vnitřní a zevní aplikace se osvědčila i při kožních chorobách (zejména zánětech či odřeninách), jako kloktadlo při zánětu dutiny ústní a mandlí, výplachy nosu napomáhají při akutní rýmě.
Pro mírnější účinek se podává ve formě nálevu, pokud je třeba účinku razantnějšího podává se ve formě odvaru (vaří se asi 2 minuty). Bere se 3x denně (1 čajová lžička drogy na šálek vody).
Stejné účinky jako řepík vonný má i vzhledově podobný, ale hojnější řepík lékařský (Agrimonia eupatoria).

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.