TRUSKAVEC NAŤ Zobrazit větší

TRUSKAVEC NAŤ

Používá se jako protizánětlivý a močopudný prostředek a k usnadnění odkašlávání. Při-spívá ke zvýšení látkové výměny při revmatismu, dně, onemocnění ledvin a močového měchýře. Vyplavuje písek a drobné kaménky z močových cest, ale hlavně se používá jako prostředek uvolňující hleny a usnadňující odkašlávání.

Více informací

26 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 7 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 7 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 1 Kč.


TRUSKAVEC NAŤ: Více informací

Popis:

Jednoletá, až 60 cm dlouhá bylina. Lodyha přímá až poléhavá, rýhovaná, zejména v dolní části větvená. Listy krátce řapíkaté (řapík 1 až 5 mm dlouhý), celistvé, celokrajné, podlouhlé, eliptické, obkopinaté nebo obvejčité, na hlavních lodyhách listy výrazně větší než na lodyhách postranních. Botka suchomázdřitá, často stříbřitá. Květy po 1 až 8 v úžlabních klubíčkách, drobné, zelenavé, na okraji s bílým až růžovým lemem, okvětní cípy přibližně 3x delší než trubka. Plodem je 3hranná nažka se všemi 3 hranami přibližně stejně velkými. Kvete v VI až X.

Stanoviště:

Pole, rumiště, komposty, zahrady, podél cest, na půdách dusíkatých, kyprých, vlhčích, špatně snáší sešlapování, mechanické poškozování a sucho.

Rozšíření:

V ČR roztroušeně až velmi hojně od nížin po pahorkatiny, ve vyšších polohách pouze na vhodných stanovištích jako např. v okolí horských chat, u cest, salaší apod. (max. asi 1300 m n.m.). Celkově roste na celém světě vyjma převážné části tropických a subtropických oblastí.

Léčitelství:

Sbírá se kvetoucí nať v období od května do září. Suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 45 °C.
Obsahuje třísloviny, kyselinu křemičitou (asi 1 %, z kterého rozpustných je asi 20%), flavonové glykosidy (avicularin, hyperosid, kvercitrin), sliz, organické kyseliny včetně kyseliny askorbové, cukry, pryskyřice a stopy silice.
Použití rdesna ptačího je velmi rozmanité, jejího močopudného působení lze využít při pročištění jater, nemocech ledvin či močového měchýře (napomáhá např. k rozpadu močových kaménků). Vedle toho zvyšuje metabolismus a vylučování odpadních látek z těla (je krev čistící), čehož lze využít např. při léčbě revmatismu, usnadňuje vykašlávání a uvolňuje hleny, vykazuje hojivé účinky na průdušky a plíce, působí svíravě při průjmech, urychluje hojení, tlumí krvácení, zevně se užívá např. na bércové vředy.
Podává se ve formě odvaru (vaří se jen 2 minuty) nebo nálevu (1 až 2 lžičky drogy na šálek vody, denně se pijí až 4 šálky).
Informace v tomto odstavci převzaty z: J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.

Truskavec v Českém herbáři z roku 1899:

Rdesen (kolenec, Polygonum) má kořen vytrvalý; lodyha přímá, 2—3 st. vysoká. Rozeznává se několik druhů. Rostou vesměs podél cest, na polích, v rumu, jeden druh v Indii východní, kde se užívá proti vodnatelnosti. Jiný druh roste v Alpských dolinách, kdež ho užívají proti úplavici.

Kořene některých druhů užívá se k čistění krve, k hnaní na moč a proti kožním nemocím.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

30 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.