OŘEŠÁK LIST Zobrazit větší

OŘEŠÁK LIST

Používá se proti zánětům a k zástavě krvácení a jako podpůrný prostředek při cukrovce ve směsích s ostatními bylinami. Zevně se používá při kožních vyrážkách všeho druhu, akné a rovněž při hnisavých procesech, také se přidává do koupelí proti pocení nohou.

Více informací

26 Kč

 • 50g
 • 100g
 • 250g
 • 500g
 • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 5 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 5 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 1 Kč.


OŘEŠÁK LIST: Více informací

Popis:

Opadavý, max. 25 m vysoký, listnatý strom. Borka šedá, v mládí hladká, ve stáří hluboce rozpraskaná. Listy střídavé, lichozpeřené, s 5 až 6 lístky, které jsou řapíčkaté, elipsovité, celokrajné, převážně lysé, koncový lístek největší a s nejdelším řapíčkem. Květy jednodomé, samčí v až 15 cm dlouhých, převislých, žlutozelených jehnědách, samičí přisedlé, vyrůstají po 1 až 5 na konci letošních výhonů, pestík se 2 silnými, zakřivenými a třásnitými bliznami. Plodem je dobře známý vlašský ořech (= nažka zabalená v zelené a posléze černající dužnině, skořápka nažky bývá velmi tvrdá a hrbolatá, semeno se skládá ze dvou laločnatých děloh). Kvete v IV až V.
Ořešák královský začíná plodit ve věku 8 až 10 let a dožívá se až 100 let, ve výjimečných případech až 300 let.

Rozšíření a původ:

V ČR hojně pěstován po téměř celém území vyjma horských či jinak klimaticky nepříznivých poloh. Vzhledem k prastarému pěstování ořešáku královského je původní areál rozšíření nejasný, snad zahrnuje oblast od Balkánu na západě po Himálaj na východě.

Léčitelství:

Sbírají se zejména listy (v červnu) nebo zelené oplodí (těsně před sklizní ořechů, tedy v srpnu) nebo zelené, ještě nezralé a měkké plody. Listy i oplodí se suší rychle za teplot do 40 °C (při pomalém sušení hnědnou).
Droga obsahuje naftochinon juglon, třísloviny, flavonoidy, kyselinu elagovou, silice, karotenoidy, vitamin C, hořčiny aj.
Působí svíravě, protizánětlivě a antibakteriálně (zejména proti stafylokokům). Užívá se ve formě kloktadla při zánětech v ústní dutině, ve formě odvaru při zánětu konečníku nebo tlustého střeva, ve formě sedací koupele při gynekologických potížích (zejména při bílém výtoku), koupele se osvědčily také proti nadměrnému pocení nohou, při akné nebo některých kožních vyrážkách.
Nejčastěji se připravuje jako odvar nebo nálev (1,5 čajové lžičky řezaných listů na šálek vody při vnitřním užití, na přípravu koupele se dávkuje asi 100 g drogy na 1 l vody).
Informace v tomto odstavci čerpány převážně z: J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 3.

Další užití:

 

 • Jak je všeobecně známo, plody ořešáku královského (vlašské ořechy) jsou jedlé a velmi chutné.
 • Velmi kvalitní ořešákové dřevo se užívá zejména při výrobě nábytku.
 • Z ořešáku se v minulosti získávalo hnědé barvivo.
 • Semena (ořechy) obsahují až 52% mastného oleje, který může být náhradou za např. mandlový olej.
 • Listy se v minulosti užívaly k barvení vlasů na kaštanovou hněď.
 • Ořechový olej se používal při opalování k dosažení hnědšího zbarvení kůže.
 • Odvar z listů ořešáku se dříve používal k odpuzení hmyzu.

 

Pěstování:

Ořešáku královskému prospívá život v půdách hlubokých, dobře provzdušněných (mohou být kamenité), vlhčích, výživných a zásaditých (vápnitých), nesnáší půdy těžké, mělké, trvale zamokřené nebo naopak příliš suché. Poškodit jej mohou velmi silné zimní mrazy nebo pozdní jarní mrazíky. Stanoviště by proto mělo být slunné a chráněné proti severním větrům. Množí se semeny, které je možné vysévat ihned po sklizni, tj. na podzim.

Ořešák v Českém herbáři z roku 1899:

Ořešák (vlašský ořech, Juglans), silný strom, pocházející z Persie; ovoce má příjemnou chuť a s chlebem i solí požívané jest záživné a zdravé. Mnoho ořechů požívati není radno; staré ořechy zažijou se nesnadno. Z ořechů těch lze upraviti mléko, které jest lepší mandlového. Listy ořechové, mající zápach silný, radí se proti krticím, a sice buď odvar listů, nebo výtažek. Zevně dává se odvar za obkladek, koupel, neb se potřebuje k umývání.

Zvěrolékař užívá listí a slupek vůbec tam, kde vhodný jsou léky hořké, zvláště proti škrkavkám. Dává se koním a skotu 60—120, ovcím 15—30, psům 1—4 gr. denně 2—3krát, nejlépe jako odvar. Zevně se tentýž potřebuje proti chronickým neduhům kožním, zhmožděninám a vředům.

Odvar ze slupek se užívá k omývání, by se zahnaly vši a blechy a zvířata se chránila před hmyzem.

 

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

18 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.