JAHODNÍK LIST Zobrazit větší

JAHODNÍK LIST

Používá se jako sílící prostředek v době rekonvalescence, neboť obsahuje značné množství minerálních látek a vitamin C. Používá se k dezinfekci při průjmových onemocněních, zánětech střevní sliznice, při chorobách ledvin a ledvinových kaméncích. Zevně se může použít v obkladech při krvácivých hemeroidech, při mokvanýc

Více informací

26 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 12 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 12 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 2 Kč.


JAHODNÍK LIST: Více informací

Popis:

Vytrvalá, 5 až 30 cm dlouhá bylina s větveným oddenkem, s přízemní listovou růžicí a s plazivými, kořenujícími výhonky, které vyrůstají z paždí listů. Lodyha v dolní části odstále chlupatá, v horní části přitiskle chlupatá. Listy trojčetné, dlouze řapíkaté, lístky hrubě pilovitě zubaté s osténkami na konci zubů, chlupaté. Květní stopky přitiskle chlupaté, květy oboupohlavné, pravidelné, 5četné, v chudém vrcholíku, bílé, kališní lístky za plodu odstávající až nazpět ohnuté. Souplodí (=jahoda) kulovité až kuželovité, červené, snadno opadavé. Kvete v V až VIII.

Stanoviště:

Paseky, lesní okraje a cesty, lesní křovinaté stráně, sutě, příkopy, preferuje půdy humózní, mírně suché až mírně vlhké, neroste na půdách velmi kyselých a velmi chudých, na světlinách obvykle bohatě plodí, v tmavších lesích bývá často neplodný.

Rozšíření:

V ČR na celém území od nížin až do horských oblastí hojný, pouze v nejvyšších polohách vzácný. Celkově roste takřka v celé Evropě, chybí pouze v jižním Řecku, v egejské oblasti, v černomořské části Ukrajiny a v dolním Povolží, druhotně rozšířen v severní a jižní Africe, ve východní Asii, v Severní a Jižní Americe a na Novém Zélandu.

Léčitelství:

Sbíranou částí je list (Folium fragariae), který se trhá v době květu a suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C. Listy se také někdy fermentují.
Obsahuje až 10% tříslovin, flavonoidy, kvercitrin, kvercetin, třísloviny, vitamín C, draslík, malé množství silice s citrónově vonnou složkou a další látky. Plody obsahují cukry, pektiny, organické kyseliny, aromatické látky, antokyan, fragarin a a další látky.
Jahodník působí mírně svíravě a protizánětlivě, užívá se zejména jako posilující prostředek při rekonvalescenci, při zánětech střevní sliznice spojených s průjmy, při chorobách ledvin a ledvinových kaméncích, kdy se užívá vnitřně (3 g lístků na 2 šálky vody, ve které se mírně povaří), zlepšuje metabolismus kyseliny močové, snižuje lámavost vlásečnic. Obklady z jahodníku se užívají při krvácivých hemeroidech nebo při mokvavých ranách, jako kloktadlo se jahodníku užívá při zánětech v ústní dutině či při zápachu z úst.
Informace v tomto odstavci čerpány převážně z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 2.

Další užití:

Možná víte, že jahody jsou jedlé :-) a velmi chutné, snad proto, protože obsahují až 8% cukru. Jsou natolik dobré, že ve středověku byly symbolem pokušení. Některé pověstí říkají, že lidé, kteří po nich touží, se změní v obludy. - Přeji dobrou chuť. :-)

Jahodník v Českém herbáři z roku 1899:

Jahodník (Fragaria) obecný, v křovích a mýtinách, na kraji lesů, známý chutným a vonným ovocem. Kvete v dubnu až do června. Listí sušené užívá se proti průjemu, úplavici, krvotoku; lístky čerstvé poskytují výborné thé. Rozmačkané jahody, namaže-li se jimi skvrna, zahání ji. Také červy (škrkavky) vyženou jahody z těla; proti zápachu v ústech užívá se jich též; odvar jahod slouží za kloktadlo.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

18 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.