DEVĚTSIL LIST Zobrazit větší

DEVĚTSIL LIST

V lidovém léčitelství se používá jako močopudný a projímavý prostředek, dále k mírnění křečovitých bolestí hladké svaloviny vnitřních orgánů. Zevně se požívá na ošetřování špatně se hojících ran.

Více informací

1 Kč

  • 1g
  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 10 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 10 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 2 Kč.


DEVĚTSIL LIST: Více informací

Popis

Vytrvalá bylina se silným oddenkem vyhánějícím na jaře jednoduché, šupinaté stvoly, ukončené bohatým hroznem květů nebo latou. Květní úbory jsou pleťově růžové nebo bělavé s bledě růžovým nádechem. Za květu je devětsil asi 40 cm vysoký, v době vytváření plodu až 1 m. Listy tvoří bohaté přízemní růžice. Jsou okrouhle nebo tříhranně srdčité, mělce chobotnatě zubaté, na rubu nejdřív šedoplstnaté, později olysalé. Plod (nažka) je opatřen špinavě bílým chmýřím. Devětsil kvete od března do května. Nepříjemně páchne.

Výskyt

Je rozšířen v Evropě, u nás roste hojně na březích řek a potoků, ve vlhkých lesích, většinou pospolitě, od nížiny do horského pásma.

Sběr

Oddenek se sbírá brzy na jaře, rychle se omyje a ve stínu suší. Umělá teplota nesmí překročit 40°. Droga má nepříjemný pach. Chuť má nahořkle aromatickou.

Účinné látky a působení

Obsahuje hlavně 0,1 % silice, hořčinu, slizové látky a tříslovinu, dále asi 1,0 % petasinu, kyselinu angelikovou, isopetasol, hořčiny, inulin a sirné sloučeniny. Farmakologické působení devětsilu není do sud přesně známo; soudí se, že působí spasmolyticky. Oddenek se vždy považoval za prostředek k utišení kašle. Pochybný je účinek diuretický a projímavý.

Užití

Vnitřně jako spasmolytikum v nálevu (třikrát denně čajová lžička řezané kořenové drogy na šálek vody) nebo v prášku, též s vínem, medem, s rýžovými nebo ovesnými vločkami při dráždivém kašli, křečích hladkého svalstva při dysmenorrhoei a dysurických obtížích. Zevně při křečových žilách, hemeroidech a špatně se hojících ranách. Droga je obsoletní, dnes se už téměř neužívá.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

22 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.