SLÉZ LIST Zobrazit větší

SLÉZ LIST

Používá se k usnadnění odchodu hlenů z dýchacích cest při onemocnění dýchacích orgánů, např. kašli, zánětu horních dýchacích cest a průdušek. Účinkuje protizánětlivě při onemocněních močových cest a střev, používá se i při průjmu, zejména při těžkých průjmech dětí. Zevně je vhodný ke kloktání při zánětech mandlí a duti

Více informací

26 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 12 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 12 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 2 Kč.


SLÉZ LIST: Více informací

Popis:

Jednoletá až vytrvalá, 10 až 100 cm dlouhá bylina. Lodyha poléhavá až vystoupavá, od báze větvená, chlupatá. Listy dlouze řapíkaté, chlupaté, ledvinovité, 3 až 5laločné, horní listy max. do 2/3 dlanitě zařezávané. Květy vyrůstají ve svazečcích v úžlabí listů, korunní lístky růžové až bílé, nejméně 2x delší nežli kalich. Kvete v VI až X.

Stanoviště:

Rumiště, podél cest, pustá místa obcí, dvory, podél plotů, zahrady, preferuje půdy středně vlhké, dusíkaté, s oblibou v okolí kravínů, hnojišť apod.

Rozšíření:

V ČR takřka v každé obci od nížin po pahorkatiny, ve vyšších polohách řidčeji (max. asi 680 m n.m.). Původně rostl zřejmě jen v Přední a Střední Asii, již v dávných dobách se však šířil i do dalších oblastí Eurasie a severní Afriky, dnes v Evropě až po 68° severní šířky, chybí na některých středomořských ostrovech, v Asii na východě po Mongolsko, Čínu, Bangladéš, v Africe na severozápadě a ojediněle v Egyptě, druhotně zavlečen do Severní Ameriky, Chile, Austrálie, na Nový Zéland.

Léčitelství:

Obsahuje zejména sliz (v listech a květech), vitamín C, karoten, antokyanová barviva (v květech), třísloviny (v listech), organické kyseliny, v semenech množství oleje.
Sbírá se květ (Flos malvae), list (Folium malvae) nebo kvetoucí nať (Herba malvae). List se sbírá v červnu před rozkvětem, květ a nať v červenci a srpnu. List nesmí být napaden rzí slézovou (pozná se podle oranžovočervených až hnědých skvrn).
Užívá se při žaludečních či dvanácterníkových vředech, jako kloktadlo při zánětu dutiny ústní či při kašli, ve formě koupele se osvědčil při ekzémech (zejména atopickém), neboť tlumí zánětlivost a svědění. Připravuje se ve formě nálevu nebo macerátu, pije se po malých dávkách v průběhu celého dne. Pasta připravená z práškovaného slézu smíchaného v trošce vody odstraňuje kruhy pod očima.
Informace v tomto odstavci převážně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.

Další užití:

V době starého Řecka a Říma, ale i ve středověku, byly mladé listy oblíbenou salátovou zeleninou. Obliba slézu přehlíženého byla mimo jiné zřejmě hlavní příčinou jeho masivního rozšíření po takřka celé Evropě.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

18 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.