ROZMARÝN LIST Zobrazit větší

ROZMARÝN LIST

Používá se k uvolnění křečí trávicího traktu a podporu tvorby žluče. Je vhodný při křečích hladkého svalstva a chorobách žlučníku. Zřídka se užívá jako prostředek povzbuzující chuť k jídlu. Zevní upotřebení je významnější - používá se jako protizánětlivý, dezinfekční a prokrvující prostředek na infikované a špatně se h

Více informací

30 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 9 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 9 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 2 Kč.


ROZMARÝN LIST: Více informací

Popis:

Stálezelený, až 2 m vysoký, výrazně vonící polokeř. Stonky husté, větvené, ve spodní části dřevnatějící se šedavou kůrou. Listy vstřícné, přisedlé, úzce čárkovité, na okraji podvinuté, na spodní straně šedě plstnaté. Květy modré až fialové, kalich 2pyský. Kvete v I až XI.

Původ:

Středomoří, kde roste zejména na suchých místech v blízkosti mořského pobřeží (ostatně její latinského rodové jméno je pravděpodobně odvozeno od slov ros=rosa a marinus=mořský, tedy "mořská rosa"). U nás je často pěstována, ale nezplaňuje, neboť středoevropské tuhé a vlhké zimy jsou pro ni k nepřežití.

Léčitelství:

Užívá se list (Folium rosmarini), jež se sbírá v době květu. Suší se ve stínu, za umělého sušení by teplota neměla přesáhnout 35 °C.
Droga obsahuje 1 až 2% silice (verbenon, borneol, cineol, kafr, limonen aj.), flavonoidy (luteolin, apigenin, diosmetin aj.), diterpenové hořčiny (pikrosalvin, rosmanol, rosmadial aj.), kyselinu ursulovou, oleanovou, kávovou, chlorgenovou a rozmarýnovou, třísloviny (až 8%) a další látky. Obsah účinných látek však značně závisí na době i místě sběru.
Rozmarýna zvyšuje prokrvení trávícího systému, uvolňuje jeho hladké svalstvo a zvyšuje tvorbu trávících šťáv a žluče, celkově tedy zlepšuje trávení. Vedle toho snižuje pocit únavy a uklidňuje, působí mírně močopudně, zvyšuje extrémně nízký tlak, zlepšuje krevní oběh, snižuje pocit chladu v končetinách, působí desinfekčně, pomáhá při zahlenění plic a při rýmě, snižuje bolest při revmatismu a dně a protože zvyšuje prokrvení malé pánve, může napomoci i otěhotnění. Vzhledem k tomu, že v rozmarýně a jejích silicích jsou přítomny silné antioxydanty, působí pravděpodobně i výrazně v prevenci nádorových onemocnění.
Vnitřně se podává nejčastěji ve formě nálevu, případně macerátu (v tomto případě se droga luhuje 6 hodin), bere se obvykle jen 1x denně, nejlépe ráno. Pro zvýšení krevního tlaku se osvědčilo zejména rozmarýnové víno (75 g drogy se maceruje 8 dní v 1 l bílého vína), jehož muži pijí cca 50 ml denně, ženy asi polovic. Pro zevní použití se připravuje poněkud koncentrovanější výluh, jež se přidává např. do koupelí (při revmatismu, ale i na špatně se hojící rány nebo "jen" jako relaxační koupel) nebo se připravuje mast. Inhalace rozmarýnových par (nejlépe s přídavkem yzopu) může napomoci při senné rýmě (10 g rozmarýnu se dá do 1 l studené vody, přivede se k varu, odstaví se, luhuje se 10 minut a inhaluje se několikrát denně). Rozmarýnový líh se používá pro lepší prokrvení pokožky, při bolestech svalů, revmatismu nebo artritidě. Kloktání rozmarýny údajně odstraní zápach z úst.
Protože droga působí poměrně razantně, neměly by být nikdy překračovány doporučené dávky (při silném předávkování může vyvolat i stavy opojení a křeče). Zcela kontraindikována pak je pro kojící a zejména těhotné ženy (rozmarýna působí na dělohu!) a pro osoby, které prodělaly zánětlivé onemocnění ledvin nebo jater.
Informace v tomto odstavci převážně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.

Další užití:

Rozmarýna je užívána jako koření zejména k masům (zvěřina, skopové, telecí aj.), do polévek, omáček, rostlinných másel, salátů, na pizzu, těstoviny apod. Rozmarýnové silice je možné použít do aromalamp, rozmarýnový olej se přidává do kosmetických výrobků a parfémů. Podrcená rozmarýna v dostatečném množství dokáže celkem spolehlivě konzervovat maso (její konzervační účinky se údajně vyrovnají mnohým průmyslově vyráběným konzervačním prostředkům).

Pěstování:

Rozmarýna vyžaduje teplé a celoročně velmi slunné stanoviště, půda by měla být lehká, písčitá, dobře propustná a jen velmi mírně vlhká, přemokření může způsobit hnilobu kořenů a odumření celé rostliny. Během léta je možné rostlinu pěstovat venku, protože ale nesnáší teploty pod bodem mrazu (zejména v kombinaci s vlhkem), je nutné ji na zimu přenést domů nebo do chladnějšího skleníku (optimální teplota během zimního období je okolo 10 °C a neměla by poklesnout pod 5 °C). Množí se buď semeny, která se vysévají na jaře, nebo stonkovými řízky, jež se zapichují do písčité půdy.

Rozmarýna v Českém herbáři z roku 1899:

Rozmarina (Rosmarinus officinalis), keř vždy zelený, jest domovem v jižní Evropě, u nás pak pěstuje se v zahradách; listí i květy obsahují balsamovou vůni a chuť hořkou. Původem toho jest etherický olej, jenž má moc léčivou a působí na čivy, jež dráždí. Dříve dávalo se k užívání thé z rozmariny proti chorobám čivním, závrati, ochrnutí, krtícím, průjemu; nyní užívá se více zevně, za obkladek k utišení bolesti nebo ve způsobě vody aneb tinktury smíšené s jinými vonnými rostlinami při otoku, kolice, a s vínem proti palu a mrti.

Olej rozmarinový jest velmi těkavý; s cukrem užívá se ho proti chorobám čivním, nadýmání, při vadách čmýry, zevně za masť a náplasť; také proti čivním neduhům se potřebuje.

Líh rozmarinový jest olej rozpuštěný v líhu a potřebuje se k mazání. Proti dávení dává se smíšenina líhu rozmarinového se 6 kapkami anýzového oleje, čímž napustí se pijavý papír, jenž položí se na žaludek.

Masť rozmarinová, upravená z rozmariny, marjánky, routy, vavřínu a sádla, loje i vosku a oleje jalovcového, potřebuje se proti křečím, ochrnutí nebo proti slabosti údů.

Tinktura shotoví se takto: tři díly květu a listí, s 10 díly líhu, močí se 14 dní, načež se to přecedí. Upotřebení jako při líhu.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

18 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.