LIPOVÝ KVĚT Zobrazit větší

LIPOVÝ KVĚT

Používá se především k vyvolání pocení u onemocnění, kde je žádoucí potná kúra, jako jsou nejrůznější infekční a horečnatá onemocnění - rýma, kašel, zahlenění dýchacích cest a zánět průdušek. Působí protizánětlivě a lehce diureticky, utišuje křeče a rozpouští hleny, proto se užívá též při onemocnění močových cest, jako

Více informací

50 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 29 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 29 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 6 Kč.


LIPOVÝ KVĚT: Více informací

Popis:

Až 30 m vysoký, listnatý, opadavý strom. Kůra v mládí hladká a světle šedá, později podélně popraskaná a tmavě šedá. Listy střídavé, řapíkaté, okrouhle srdčité, pilovité, 4 až 8 cm dlouhé, na svrchní straně lysé, na spodní straně rezavě hnědé chlupy v paždí žilek. Květy po 4 až 10, 5 četné, světle žluté až světle žlutozelené, stopkaté, ke stopce přirostlý bledě zelený, blanitý listen, tyčinky přibližně stejně dlouhé jako korunní lístky. Plody 5 až 7 mm dlouhé, oplodí kožovité, snadno smáčknutelné. Kvete v VI až VII.

Stanoviště:

Smíšené dubohabrové nebo lužní lesy, na půdách čerstvě vlhkých, humózních, propustných, zásaditých až mírně kyselých, stanoviště slunné až polostinné, nesnáší velmi kyselé půdy a znečištěné ovzduší.

Rozšíření:

V ČR dosti hojně od nížin po pahorkatiny (max. asi 900 m n.m.), v posledních cca 300 letech však poněkud na ústupu vlivem zavádění smrkových monokultur. Celkově roste v téměř celé Evropě vyjma jejích nejsevernějších a nejjižnějších částí (přibližně v pásu mezi 40° a 63° severní šířky), na východě po Irtyš, izolovaně pak na Korsice, Krymu a Kavkaze.

Léčitelství:

Sbírá se květ včetně blanitého listenu ihned po rozkvětu za suchého počasí. Suší se co možná nejrychleji za teplot do 40 °C.
Přes všeobecnou oblíbenost lipového květu není droga dodnes detailně prozkoumána, obsahuje asi 0,04% silice s farnesolem, nerolidolem a geraniolem, sliz, třísloviny, flavony (např. rutin, hyperosid, kvercitrin, isokvercitrin, astragalin, tilirosid aj.), organické kyseliny (kyselina p-kumarová a chlorogenová), saponiny a fytosteroly.
Droga působí potopudně, močopudně, žlučopudně a protikřečově. Užívá se zejména při nachlazení, horečkách, při nemocech v oblasti trávícího a močového ústrojí nebo při špatné funkci žlučníku. Podává se obvykle ve formě čaje (1/2 čajové lžičky na šálek, denně 2 až 3 šálky), častěji se však míchá do směsí.
Informace v tomto odstavci převážně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 3.

Další užití:

 

  • Z měkkého a lehkého lipového dřeva se vyrábějí bedny, tužky, překližky, rýsovací prkna apod., je to také dřevo velmi vhodné pro práce řezbářské.
  • Z lipového lýka se v minulosti vyráběly střevíce, rohože nebo nádoby na obilí.
  • Často se lípa malolistá uplatňuje v sadovnictví nebo jako meliorační či půdoochranná dřevina.

 

Pěstování:

Lípa malolistá vyžaduje mírně suché až mírně vlhké, hlinité nebo jílovité, zásadité nebo jen mírně kyselé půdy, stanoviště by mělo být slunné až polostinné. Špatně snáší městské či jinak znečištěné oblasti. Množí se převážně semeny, která si udržují klíčivost po dobu 2 let.

Lípa v Českém herbáři z roku 1899:

Lípa malolistá (Tilia parvifolia) jest známý krásný a velký strom s hustou, listnatou korunou; listy má na dlouhém řapíku, šikmo srdčité, zašpičatělé a pilovité, vespod sivé. Libovonné květy stojí po 5—7 ve vrcholíčku. Roste v lesích a jinde; dosahuje velikého stáří a roste rychle. Dříví její bílé jest vzácné na práce řezbářské.

Jiný druh jest lípa velkolistá (T. grandifolia), má větší listy a plody. Květy její potřebují se na thé, které žene na moč; obsahují etherický olej, zvláště pak cukr a gumi; šťáva z kůry lisovaná léčí záněty a spáleniny. Šťáva z kmene, z jara, jako u břízy vytažená, čistí krev.

Z uhlí lípového upravuje se prášek zubný a sice utlukou se 2 díly uhlí a 1 díl šalvěje na prášek co možná nejdrobnější.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

15 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.