CHRPA KVĚT S KALICHEM Zobrazit větší

CHRPA KVĚT S KALICHEM

Chrpa se dříve používala vnitřně v nálevu jako diuretikum, zevně k výplachům očí při zánětu spojivek a jako prostředek močopudný a žlučopudný. Dnes se používá v ophtalmologii pro léčbu zánětlivých a hnisavých očních chorob. Může se podávat i na podporu chuti k jídlu a k lepšímu trávení.Jako močopudný prostředek s antis

Více informací

1 Kč

  • 1g
  • 50g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 18 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 18 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 4 Kč.


CHRPA KVĚT S KALICHEM: Více informací

Popis:

 

Jednoletá nebo ozimá, přímá rostlina s větvenou, až 90 cm vysokou, hranatou a měkce chlupatou lodyhou. Listy kopinaté, na bázi zubaté nebo peřenoklané. Úbory v průměru 2 až 3 cm, na okraji s tmavě modrými trubkovitými květy, které jsou větší než purpurové terčové květy ve středu. Kvete v VI až VIII.

 

Stanoviště:

 

Obilné pole, rumiště, staré komposty, podél cest, preferuje kypré a výživné půdy.

 

Rozšíření:

 

V ČR roztroušeně, ale ustupující, celkově takřka v celé Evropě.

 

Léčitelství:

 

Sbírá se květ (Flos cyani) buď samostatný nebo i s kalichem (Flos cyani cum calyce).
Obsahuje antokyanové glykosidy (např. cyanin), hořčiny, saponiny a minerální látky.
Droga má účinky močopudné a žlučopudné, v současnosti se však nejčastěji užívá při zánětlivých a hnisavých očních chorobách. Např. na „unavené“ oči se vezme 1 polévková lžíce drogy, přelije se šálkem vařící vody, nechá se 10 minut luhovat a v takto připraveném nálevu se po vychladnutí a scezení oči koupou. Na slzící oči lze použít stejný nálev, ale s přídavkem 10 květů heřmánku, tento nálev se aplikuje ve formě obkladu.
Informace v tomto odstavci čerpány z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 2.

 

Pěstování:

 

Pěstuje se v několika odrůdách lišících se zejména výškou rostliny (30 až 90 cm) a barvou květů (modrá, fialová, růžová, bílá, žlutá, s bílými okraji okvětních lístků). Vyžaduje slunné stanoviště a běžnou, ale dobře propustnou půdu. Množí se semeny, která se vysévají v březnu pod sklo, na venkovní stanoviště se pak rostliny přesazují v květnu.

 

Chrpa v Českém herbáři z roku 1899:

 

Chrpa (modráček, Centaurea cyanus), roční bylina s lodyhou přímou, 1—2 st. vysokou. Roste na rolích v osení letním, kvete od června do srpna. Rozeznává se několik druhů, jež rostou na lukách, stráních nebo se pěstují v zahradách.

 

Květy a kořeny užívají se proti zimnici.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

15 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.