Žádné produkty
Používá se proti průjmu. Obsahuje řadu estrogenních látek a je proto vhodný k užívání v klimakteriu či při nepra- videlnostech menstruačního cyklu. Zevně se používá na ošetřování ekzémů a hnisavých ran. Používá se rovněž do čajových směsí jako přísada zlepšující chuť a vůni.
Zakoupením tohoto produktu získáte až 18 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 18 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 4 Kč.
JETEL ČERV. KVĚT
Používá se proti průjmu. Obsahuje řadu estrogenních látek a je proto vhodný k užívání v klimakteriu či při nepra- videlnostech menstruačního cyklu. Zevně se používá na ošetřování ekzémů a hnisavých ran. Používá se rovněž do čajových směsí jako přísada zlepšující chuť a vůni.
Příjemce :
* Povinná pole
nebo Zrušit
Vytrvalá, 10 až 100 cm vysoká bylina. Lodyhy obvykle četné, přímé, vystoupavé až poléhavé, jednoduché nebo málo větvené, bělavě chlupaté nebo téměř lysé, často načervenalé. Listy trojčetné, dolní řapíkaté, prostřední a horní krátce řapíkaté až přisedlé. Lístky podlouhle kopinaté, obvejčité až takřka okrouhlé, celokrajné, kraťoučce řapíkaté, často s bělavou nebo červenohnědou skvrnou ve tvaru půlměsíce. Květní hlávky kulovité, mnohokvěté, 2 až 4 cm v průměru, jednotlivé nebo po dvou, většinou přisedlé, podepřené palisty nejhořejších listů. Květy 16 až 20 mm dlouhé, přisedlé, bez listenů, červené, karmínové, vzácně bílé. Kvete v V až X.
Louky, pastviny, lesní lemy, nejčastěji na čerstvých, vlhčích a na živiny bohatých půdách.
V ČR na celém území hojný, od nížin až do horských oblastí. Celkově v Evropě až po přibližně 70° severní šířky, na východě po Altaj, Bajkal a severní Indii, zavlečený, zdomácnělý a pěstovaný ve východní Asii, Severní i Jižní Americe, v Austrálii, na Novém Zélandu a v jižní Africe.
Poddruh sativum (jetel luční setý) je jednou z nejvýznamnějších pícnin, v Čechách se pěstuje od roku 1771. V USA se z jetele vyrábí řada nejrůznějších potravních doplňků.
Poddruhy pratense (jetel luční pravý) a sativum (jetel luční setý) jsou využívány jako léčivé rostliny, nejlépe květenství červená, případně bílá.
Droga obsahuje glykosidy, třísloviny, flavonoidy, barviva, fenolické látky, pryskyřice, silice, tanin a flavonové substance pratol a pratensol.
Užívá se proti průjmům, při bronchitidě, revmatismu, na oteklé lymfatické žlázy a při cukrovce, zevně pak ve formě koupelí jako kožní dezinfekce. Nejčastěji se užívá ve formě nálevu.
Informace v tomto odstavci čerpány převážně z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 2.
Jetel luční (Trifolium pratense) má přímé větevnaté lodyhy zvýší 1 stopy, trojené listy; někdy bývají i čtyry a pět; jsou vejčité, často uprostřed bělavou skvrnou opatřené; květy nachové; lusk malý. Roste na lukách a pastvinách; kvete od května do září.
Užívá se proti kašli a sice květy zelené neb sušené ve vodě vařené, což pije se teplé jako thé; květ teplý dává se za obkladek na rány, vředy, též na oční neduhy; semeno i nať slouží za barvivo. Rozeznává se několik druhů, jež vesměs tentýž účinek jeví.
Prohlédnuté produkty
Používá se proti průjmu. Obsahuje...
EET