HEŘMÁNEK KVĚT 1. JAKOST ČESKÝ Zobrazit větší

HEŘMÁNEK KVĚT 1. JAKOST ČESKÝ

Používá se jako protizánětlivý a dezinfekční prostředek, k uvolnění křečí a zvýšení pocení. Vnitřně působí proti nadýmání, tlumí křeče hladkého svalstva, pomáhá při léčbě zánětů močových cest a používá se na vypocení. Zevně působí proti plísním, jako dezinfekční prostředek a k urychlení hojení ran a brání tvorbě jizev.

Více informací

35 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 25 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 25 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 5 Kč.


HEŘMÁNEK KVĚT 1. JAKOST ČESKÝ: Více informací

Popis:

15 až 50 cm vysoká, přímá, jednoletá rostlina, příjemně aromaticky vonící. Stonek přímý, větvený, lysý. Jemné, střídavé listy jsou 2x nebo 3x zpeřené, s úzce čárkovitými špičatými úkrojky. Úbory se zlatožlutými trubkovitými a bílými jazykovitými květy jsou uspořádány do latě. Důležitým poznávacím znakem je duté květní lůžko, kterým se liší od velmi podobného heřmánkovce nevonného. Plodem je nažka sotva 1 mm dlouhá. Kvete v V až X.

Stanoviště:

Rumiště, pole, podél cest, s oblibou na výživných a dusíkatých hlinitých půdách.

Rozšíření:

V ČR hojně, ale ubývající. Celkově v Evropě, v Asii na východě až po severní Indii, zavlečen byl do Severní Ameriky a Austrálie. Jako léčivka se pěstuje zejména ve střední a jihovýchodní Evropě, ale také v severní Africe a Jižní Americe.

Léčitelství:

Obsahuje modré silice (asi 1,5%, u pěstovaných forem až 3%) s hlavní složkou chamazulenem a dále bisabolol, farnesen, hořčiny, flavonové glykosidy, kumarinové látky, cholin, sliz, apigenin, který má protikřečové účinky, a další účinné látky.
Sbíranou částí je květ (Flos chamomillae), který se sbírá za suchého počasí 3 až 5 dní po rozkvětu (ještě před plným květem), přičemž květní stopka by neměla být delší než 2 cm. Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C.
Droga zejména uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, dezinfekčně a potopudně. Dle J.A.Zentricha také příznivě působí při léčbě zánětů trávícího ústrojí, proti peptickému vředu, při nadýmání, ničí jedovaté produkty látkové výměny mikroorganismů jako jsou streptokoky nebo stafylokoky, je vhodná při angíně či zánětech v dutině ústní nebo hrtanu (jako kloktadlo). Preventivně lze dále heřmánku požít při potížích s trávením a stolicí (zácpy, průjmy), kdy se pije 2x denně nalačno heřmánkový čaj a k tomu se bere 1 až 2 lžičky mléčného cukru - není-li přítomno závažnější onemocnění, dokáže tato kůra během 3 až 4 týdnů napravit zcela střevní flóru. Obvykle se heřmánek bere formou nálevu, který se připravuje ze dvou čajových lžiček drogy na 200 ml vroucí vody. Při inhalaci se 1 polévková lžíce drogy vaří asi v 200 ml vody a pod přikrývkou se vdechuje 10 minut.
Protizánětlivého účinku chamazulenu (azulénů) se využívá při léčbě popálenin či při poškození kůže radiovým nebo rentgenovým zářením, neboť tato látka urychluje hojení, snižuje bolest a eliminuje tvoření jizev. Obklady či koupele z heřmánku lze použít i při dalších zánětlivých onemocněních, jako jsou např. hemeroidy.

Další užití:

Heřmánku se hojně využívá i v kosmetice, masti s chamazulénem urychlují hojení a zamezují tvorbu jizev, koupele se užívají při ošetření vlasové pokožky a zesvětlení vlasů, extrakty z heřmánku bývají v pleťových maskách nebo ústních vodách.

Heřmánek v Českém herbáři z roku 1899:

Heřmánek (Chamomilla) má silnou vůni, trpkou chuť užívá se co lék. Působí rozmanitě, dle toho, jak se užívá, totiž co thé neb odvar, při čemž vykouří se těkavý olej. Způsob tento jest nejobyčejnější. Zvláště onen olej má moc křeče tišiti, nadýmání mírniti a pot vyhnati.

K tomu účelu chová se olej ten v lékárnách a užívá se při bolení v životě (střevech), kolice, křečích žaludkových, průjemu; též při rozličných případech ženského pohlaví (čmýře, křečích v matce a j.). Také křeče jiné, na př. v lýtku, léčí olej ten. Thé pije se proti katarrhům a hostci. Na několik šálků thé toho bere se 7—15 gr. květu heřmánkového.

Zevně dává se co obkladek při otoku hostečném; co thé do klystýru; co kloktadlo; co lázeň.

Olej upravuje se z 1 libry květů asi 75—85 dgr. S citronovým olejem slouží k mazání při křečích.

Thé hodí se zvláště pro slabé osoby a sice při chorobách, které vzaly počátek z nastuzení. Dává se obyčejně na thé to 1—3 drachmy květů.

Tinktura k dostání v lékárně; užívá se jí 20—30 kapek.

Heřmánek (květ) užívá se ve zvěroléčitelství zhusta, zvláště když se mají podporovati výpary kůže, odstraniti křeče a působiti na soustavu čivní. Užívá se heřmánku proti křečím, kolice, průjemu (spojenému s křeči), proti hostci, psince; avšak lék ten působí jen tehdáž, jestliže nemoci tyto nedospěly značné výše. Velkým zvířatům dává se 30—60, ovcím a prasatům 7—22, psům 2—12 gr. najednou a dle toho, jak jest neduh prudký, ve lhůtách ½—1 hodiny, při čemž odvar se osvědčil nejúčinnějším. Proti neduhům mírnějším užívá se heřmánek samoten, proti prudkým ve spojení s kozlíkem, puškvorcem, opiem, kafrem, lihem, terpentýnem. Zevně dává se heřmánek jako prášek, jenž sype se na nečisté vředy, nebo jako suché obkladky, nebo jako odvar k umývání, koupelím a zahřívání.

Homeopati dávají heřmánek proti nadmutí, kolice koní, průjemu, žloutence skotu neb ovcí, jež vznikla z nastuzení, proti ztvrdlému vemenu, proti vředům a jiným.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

15 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.