SMIL KVĚT Zobrazit větší

SMIL KVĚT

Používá se k usnadnění odchodu hlenů z dýchacích cest při onemocnění dýchacích orgánů, např. kašli, zánětu horních dýchacích cest a průdušek. Účinkuje protizá- nětlivě při onemocněních močových cest a střev, používá se i při průjmu, zejména při těžkých průjmech dětí. Zevně je vhodný ke kloktání při zánětech mandlí a du

Více informací

30 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 18 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 18 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 4 Kč.


SMIL KVĚT: Více informací

Popis

Je to drobná vytrvalá bylina s krátkým oddenkem a celým trsem slabých lodyh, nahoře větvitých, vlnatých, až 30 cm vysokých. Listy jsou malé, podlouhle vejčité nebo podlouhle kopinaté, celokrajné, vlnatě plstnaté. Chocholičnatá květenství jsou složena ze žlutých úborů, které mají zákrov ze široce kopinatých, citrónově zbarvených listenů a ze žlutých kvítků s chmýrem. Shoduje se v úborech a stavbě květů s protěží a liší se tím, že zákrovní listeny se po odkvětu hvězdovitě nerozkládají. Plod je nažka. Kvete v červenci a v srpnu.

Výskyt

Smil je domácí v celé Evropě, u nás roste hlavně na písčitých a kamenitých stráních v nížině a pahorkatině.

Sběr

Celá chocholíkovitá květenství se sbírají před rozkvětem rostliny a suší se obyčejně ve svazečcích v průvanu na stinných místech. Umělá teplota při sušení se pozvolna zvyšuje do 35°. Droga má kořenitý a poněkud odporný pach a kořenitě hořkou chuť. Musí si zachovat citrónově žlutou barvu.

Účinné látky a působení

Smil je málo probádaný druh jak obsahově, tak účinkem. Dosud je známá hořčina, silice, tříslovina, některé kyseliny (kyselina kávová) a fytoncidní látky. Dále bylo nalezeno chinonové barvivo helichrysin, blízké flavonům, kumarinový derivát herniarin a dosud chemicky neurčená účinná látka rozpustná ve vodě. Působí bakteriostaticky, zvyšuje vylučování žluče, mírní křeče a napomáhá při látkové výměně.

Užití

Vnitřně jako spasmolytikum, desinficiens, cholagogum a mírné diuretikum (1 lžička drogy na šálek vody, 3x denně před jídlem po 10 dní) při cholecystopatiích, při chronických zánětech dolních cest močových a dysurických obtížích. Zvýšený choleretický účinek lze dosáhnout v čajové směsi smilu s pelyňkem a řebříčkem. Odvar je účinnější než nálev.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

15 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.