KOZLÍK KOŘEN Zobrazit větší

KOZLÍK KOŘEN

Používá se jako uklidňující prostředek, rovněž působí proti křečím. Uplatňuje se při nespavosti související s nervovým vyčerpáním a přepracovaností, rovněž při srdeční úzkosti, bušení srdce, žaludeční a střevní neuróze a nadýmání. Působí také proti hlístům.

Více informací

28 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 14 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 14 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 3 Kč.


KOZLÍK KOŘEN: Více informací

Popis:

Vytrvalá, 35 až 180 cm vysoká bylina. Stonek rýhovaný, dutý. Lodyžní listy dlouze řapíkaté, lichozpeřené, se 2 až 6 jařmy lístků, které jsou široce kopinaté až vejčitě kopinaté, koncový lístek obvykle širší, zubaté. Květy v koncových vrcholičnatých latách, běločervené až červené, výrazně vonné, koruna 5 až 7 mm dlouhá. Kvete v VI až VII.

Stanoviště:

Lesní prameniště, podmáčené olšiny, břehy vodních toků, roste na trvale vlhkých až podmáčených půdách bohatých na živiny, neutrální až slabě kyselé.

Rozšíření:

V ČR častý zejména v chladnějších pahorkatinách, roste od pahorkatin až do horských oblastí. Celkově roste ve Velké Británii, Belgii, Holandsku, jižní části Skandinávie, v Dánsku, Pobaltí, ve střední Evropě na jihu až po Chorvatsko, v Karpatech a jejich okolí.

Léčitelství:

Všechny druhy rodu Valeriana obsahují stejné účinné látky, takže ze všech lze získat oficiální drogu Radix valerianea. Kozlík obsahuje seskviterpenoidy (např. kyselina valerenová a valerianol), triterpenoidní saponiny s kyselinou oleanovou jako aglykonem, depsidickou kyselinu chlorogenovou, alkaloidy chatinin a valerin a flavony (luteolinové deriváty). Přítomny jsou také kyseliny valerová a isovalerová, které přitahují kočky (proto nutno před nimi drogu dobře chránit, neboť kočky se v ní rády válí a tím ji mohou zcela znehodnotit).
Sbíranou částí je kořen, který se dobývá (u pěstovaných druhů) obvykle v říjnu z dvouletých rostlin (nebo v květnu před rozkvětem, kdy je údajně obsah účinných látek nejvyšší). Po omytí se rychle suší ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Teprve po usušení kořen nabývá charakteristického pachu a chuti. Uschován musí být v dobře uzavřených nádobách.
Kozlík se užívá zejména jako uklidňující a uspávající prostředek, při nervozitě, rozčilení, nespavosti, migrénách, podle J.A.Zentricha lze drogu použít i při kardioneurózách (arytmie, tachykardie) nebo neurózách trávicího traktu. Droga dále tiší bolesti, uvolňuje křeče, snižuje napětí hladkého svalstva, rozšiřuje věnčité tepny, působí proti nadýmání a dávení, příznivě účinkuje na poruchy štítné žlázy a tlumí sexuální aktivitu, dříve se jí užívalo i při epilepsii, při silné menstruaci, při revmatismu a proti hlístům. Podávat drogu je třeba individuálně, u někoho se účinku dosáhne až při déletrvajícím podávání, u jiného se však při předávkování mohou objevit nežádoucí účinky jako bolesti hlavy, hučení v hlavě či žaludeční nevolnost. Obecně se však nedoporučuje dlouhodobého podávání kozlíku, neboť u některých jedinců již po přibližně měsíci užívání může vzniknout k droze tolerance, takže přestává být účinnou, a při zvýšení dávek může dojít k paradoxním jevům, kdy se namísto uklidnění dostavuje silné rozrušení. Užívá se buď ve formě tinktury (baldriánové kapky) nebo nálevu, který se připravuje z 1 až 2 g drogy (cca 1 čajová lžička) na šálek vody - pije se 2x až 4x denně. Nejúčinnější však je tinktura připravení extrakcí čerstvých kořenů v alkoholu.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

24 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.