JEHLICE KOŘEN Zobrazit větší

JEHLICE KOŘEN

Používá se jako močopudný prostředek, při poruchách metabolismu, zadržování vody v organismu, močových kamén-cích, zánětech moč. měchýře a při revmatických onemocněních. Zevně se používá při kožních vyrážkách. Po třech dnech užívání je vhodné jej asi na půl týdne přerušit. Není vhodná pro děti.

Více informací

37 Kč

  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 11 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 11 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 2 Kč.


JEHLICE KOŘEN: Více informací

Popis:

Vytrvalá, 30 až 120 cm vysoká bylina nebo polokeř. Lodyha je přímá, bohatě větvená, na bázi dřevnatá, obvykle trnitá, s 1 až 2 řadami chlupů, v horní části téměř lysá nebo řídce žláznatá. Spodní listy jsou 3četné, lístky zubaté, prostřední lístek s delším řapíčkem než řapíčky lístků postranních, horní listy jsou obvykle nedělené, všechny listy jsou žláznatě chlupaté. Květy vyrůstají obvykle jednotlivě v paždí listenů, jsou krátce stopkaté, 1 až 2,5 cm velké, růžové až fialově červené, velmi zřídka bílé, kalich je stopkatě žláznatý. Lusky jsou 6 až 10 mm dlouhé a obsahují 1 až 3 semena. Kvete v VI až VIII.

Stanoviště:

Suché louky, pastviny, křovinaté stráně, svahy, okraje cest, na půdách chudých, těžkých, minerálních až zasolených, obvykle vápnitých.

Rozšíření:

V ČR roste v teplých oblastech dosti hojně, ve vyšších polohách vzácně nebo chybí (max. asi 750 m n.m.). Celkově roste v Evropě na západě od Velké Británie, na východě po západní Ukrajinu, na severu po jih Skandinávie, na jihu po Pyreneje a střední Itálii, zavlečena byla i do Severní Ameriky.

Léčitelství:

Drogou je kořen, který se přednostně dobývá na podzim (říjen až listopad), případně brzy na jaře (březen až duben). Suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 50 °C.
Obsahuje isoflavonové glykosidy (např. ononin, ononid, onon, onospin), tryterpenoidní glykosidy, cyklitol ononitol a silice.
Droga podporuje vylučování kyseliny močové, takže je užívána zejména jako diuretikum např. při močových kaméncích, při zadržování vody v organizmu nebo při zánětech ledvin či močových cest. Příznivě působí i při léčbě revmatismu a dny, má vliv na látkovou výměnu, lymfatický systém a činnost žláz s vnitřní sekrecí.
Podává se obvykle ve formě nálevu, jenž se připravuje z 7 g drogy na ½ l vody. Vzhledem k tomu, že jehlice vyplavuje z těla v hojné míře minerály, je vhodné ji brát pouze 5 nebo 6 dní v týdnu a při déle trvají léčbě je dobré vždy po 3 týdnech udělat přibližně 1 týden trvající přestávku.
Informace v tomto odstavci převážně čerpány z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 2.

Poznámka:

V pradávných dobách, které dnes už nikdo nepamatuje, údajně staré báby mrskaly pruty z jehlice trnité nevěrná děvčata. Od těch dob se také tato rostlina nazývá lidově "babím hněvem".

Jehlice v Českém herbáři z roku 1899:

Babí hněv (Ononis spinosa) [jehlice trnitá] roste na polích, pastvinách, podle cest; kvete v květnu až do srpna. Kořen jest dřevnatý, lodyha 1 — 2 st. vysoká, kulatá, chlupatá, trnitá. Květy má růžové, někdy bílé. Potřebuje se co lék proti dně, hostci; vaří se kořen i listí, sleje a pije denně 1—2 ltr. po delší čas. Též při tripru a proti močovým kamínkům se radí. Poněvadž žene na moč, radí se — a sice ve způsobu odvaru — proti vodnatelnosti.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

21 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.