KRVAVEC TOTEN KOŘEN Zobrazit větší

KRVAVEC TOTEN KOŘEN

Používá se jako protizánětlivý a dezinfekční prostředek při horečnatých stavech, střevních zánětech a průjmech. Zevně slouží jako kloktadlo při zánětech a krvácení z dásní a jako součást kloktadla při angínách. Čerstvá rozmačkaná nať se lidově často používá zevně k léčení vředů a ran.

Více informací

46 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 28 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 28 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 6 Kč.


KRVAVEC TOTEN KOŘEN: Více informací

Popis:

Vytrvalá, 30 až 120 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, jemně rýhovaná až téměř oblá, dutá, nahoře obvykle větvená. Listy lichozpeřené, se 4 až 7 jařmy, přízemní dlouze řapíkaté, na bázi pochvovitě rozšířené, lístky kopinaté až vejčité, dlouze řapíčkaté, zubaté. Květenství hustý klas, zpočátku kulovitý, připomínající strboul, později prodlužující se. Květy oboupohlavné, tmavě karmínové, 4četné. Kvete v VI až IX.
Podobu květenství dobře vystihuje i latinské rodové jméno rostliny, které v překladu znamená "krvavá bobule".

Stanoviště:

Vlhké louky a pastviny, travnaté porosty podél komunikací, příkopy, rašeliniště, močály, horské louky, preferuje půdy hluboké, střídavě vlhké, mírně zrašelinělé, hlinité až jílovité, chudší na dusík, slabě zásadité až slabě kyselé.

Rozšíření:

V celé ČR od nížin do podhorských oblastí na vlhčích stanovištích, výjimečně v nadmořských výškách nad 1000 m. Celkově roste v Eurasii a v tichomořské části Severní Ameriky.

Léčitelství:

Sbírá se oddenek (Rhizoma sanquisorbae) a to nejlépe na jaře, případně na podzim. Obsahuje katechinové a galakatechinové třísloviny, triterpen sanguisorbicenin, saponin sanguisorbin, flavonoidy, fytoncidy, organické kyseliny, tanin, hořčiny, kaučuk a stopy solí. Droga působí svíravě a antibioticky, takže se výborně hodí zejména k zastavení krvácení ze zanícených sliznic (např. v dutině ústní), dobře rovněž tlumí menstruační krvácení, urychluje hojení mokvavých kožních ran, zejména infekčních, ve formě koupelí se užívá na zanícené hemeroidy. Nejčastěji se podává jako odvar nebo tinktura.
Informace v tomto odstavci převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 5.

Krvavec v Českém herbáři z roku 1899:

Krvavec (Poterium) roste v střední a jižní Evropě na kopcích a na výslunných místech; kvete v červnu, a sice má květ červený a silně vonící.

Celá bylina rozšiřuje příjemnou vůni a má chuť svraskující, ostrou; potřebuje se proti krvotoku, průjemu, úplavici; na rány a vředy; též kámen v měchýři a v ledvině ničí a žene na pot a na moč.

Sůl z něho vyráběná posiluje žaludek a chrání před mrtvicí; léčí souchotě a vodnatelnost. Pálenka z rostliny té čistí krev a léčí prsní neduhy.

Zevně zahání skvrny a dělá čistou kůži. Oleje z něho 2—3 kapky ve víně účinkují výborně při nemocích; močí-li se nať ve víně, má ono pak sílu počišťující.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

21 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.