PÝR KOŘEN Zobrazit větší

PÝR KOŘEN

Droga pročišťuje organismus ("čistí krev"), působí močopudně, projímavě, podporuje trávení, pokrývá nemocné sliznice léčivým slizem, celkově posiluje organismus, mírní projevy lupenky, působí proti revmatismu, příznivě ovlivňuje lehčí formy cukrovky a kožní choroby vzniklé důsledkem metabolických poruch, přispívá k det

Více informací

30 Kč

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1000g

Koupit produkt

Zakoupením tohoto produktu získáte až 13 věrnostních bodů. Za obsah Vašeho košíku získáte celkem 13 bodů , které mohou být převedeny na slevový kupón v hodnotě 3 Kč.


PÝR KOŘEN: Více informací

Popis:

Vytrvalá, 30 až 150 cm vysoká bylina (tráva) s dlouhými podzemními výběžky. Stébla jsou přímá nebo v kolénkách vystoupavá. Listy úzce čárkovité, max. 15 mm široké, mírně drsné, někdy chlupaté, čepel plochá, měkká, jazýček velmi krátký, ouška dobře vyvinutá a tenká. Klásky jsou přisedlé, jednotlivé, ploché, 8 až 20 mm dlouhé, se 3 až 8 květy a 2 plevami, vyrůstají na protilehlých stranách vřetena klasu, ke kterému jsou přiloženy svou širší stranou. Pluchy jsou špičaté nebo s krátkou osinkou, plevy obvykle 5žilné, klasy přímé, 5 až 15 cm dlouhé, jejich vřeteno je mezi klásky vlnitě zprohýbané. Plodem je pluchatá obilka. Kvete v VI až VIII.

Stanoviště:

Pole, zahrady, rumiště, louky, příkopy, pustá místa.

Rozšíření:

V ČR velmi hojně až obecně, celkově roste v celé Evropě, na Sibiři, v Íránu a na severu Afriky.

Léčitelství:

Sbírá se oddenek. Nejlepší období ke sběru je podzim (září - říjen), je možné jej sbírat ale i na jaře. Po důkladném omytí a odstranění vedlejší kořenů a listů se suší co možná nejrychleji na přímém slunci. Droga snadno přijímá vzdušnou vlhkost, takže je třeba ji skladovat v dobře uzavřených nádobách, případně ji občas znovu přesušit.
Obsahuje inositol, minerální soli (hlavně draselné), sacharidy, sliz, silice s agropyrenem (působí zřejmě fytoncidně), kyselinu křemičitou, polyfruktózu, inulín, triticin, saponiny, enzym mesoinosit a jiné látky.
Droga pročišťuje organismus ("čistí krev"), působí močopudně, projímavě, podporuje trávení, pokrývá nemocné sliznice léčivým slizem, celkově posiluje organismus, mírní projevy lupenky, působí proti revmatismu, příznivě ovlivňuje lehčí formy cukrovky a kožní choroby vzniklé důsledkem metabolických poruch, přispívá k detoxikaci jater a jaterního parenchymu, snižuje hladinu cholesterolu (se kterým se slučuje v droze přítomný inositol) a je vhodným prostředkem k urychlení rekonvalescence, zejména po léčení antibiotiky nebo chemoterapeutiky.
Podává se nejčastěji ve formě odvaru (1 polévková lžíce drogy se vaří 5 až 10 minut ve 1/4 l vody), který se pije 4x denně. Velmi účinná je i čerstvá šťáva z oddenku pýru, které se bere několik čajových lžiček denně.

Informace v tomto odstavci čerpány převážně z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.

Další užití:

  • Za 1. světové války se z pýru připravoval sirup.
  • Pražený pýr sloužil v minulosti jako náhražka kávy.
  • V dobách nouze se pýr používal k výrobě lihu a piva (obsahuje hodně cukru).

Pýr v Českém herbáři z roku 1899:

Pýr (pýřavka, Agropyrum repens). Plevel rostoucí na polích, má dlouhý kořen, jejž koně rádi žerou, a který hodí se za lék proti zácpě, zašlemování a neduhům žláz.

Kořen ten obsahuje cukr a sliz, a to jest příčinou, že pýr stal se lékem obecným; také žene na moč, a vůbec proti vodnatelnosti se užívá. Vyberou se kořeny bílé, z nichž lisuje se šťáva, nebo se upraví extrakt.

Také se pije odvar a sice proti zimnici. Kořen má chuť nasládlou, vůně pak nemá žádné.

Hodí se výborně k léčení zánětů prsních i v ústrojí močovém, a též proti zimnici. Odvar upraví se z 1—2 uncí na 1 lib. vody; také odpařením nabude se extrakt, jehož požije se denně 1—4 dr.

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

21 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Doprava zdarma při nákupu nad 1 500,- až k vám domů.